Herkes için güvenlik

Renault 2000’den beri her yıl yenilenen uluslararası “Herkes için güvenlik” programı kapsamında, ilköğretim okullarının öğretmenleriyle öğrencilerine verilen eğitim setleri ve düzenlenen afiş yarışması sayesinde, öğrencilerin yol güvenliği konusunda eğitilmesine olanak sağlıyor.

Renault’nun geliştirdiği “Herkes için güvenlik” programı, bu yıl da dağıtılan öğrenim seti sayesinde, tüm dünyada 7 ile 11 yaş arasındaki bir milyondan fazla çocuğun trafik güvenliği konusunda eğitilmesini sağladı. Renault böylece 10 yılda 12 milyon çocuk ve gence yol güvenliği eğitimi vermiş oldu.

Yine “Herkes için güvenlik” programı kapsamında 7 ülkede düzenlenen ve teması “Okula güvenlik içinde gidelim” olan resim yarışmasına ise, öğrenciler bu yıl yaklaşık 5 bin yapıtla katıldı. Geleneksel olduğu üzere, Renault bu yıl da katılımcı 7 ülkenin finalist sınıflarını, Disneyland Paris’teki uluslararası buluşmaya davet etti. Türkiye‘yi İzmir Efes Koleji 3A sınıfı öğrencilerinin temsil ettiği uluslararası finalde, 115 çocuk şenlik havasında ve sıcak bir atmosferde buluştu.

Paris Renault’nun Genel Merkezi (Technocenter)’inde 10. yıl kutlamasına katılan Efes Koleji’nin 13 öğrencisi Renault’nun Yol Güvenliği Direktörü Jean-Yves Le Coz’a ve Renault Sosyal Sorumluluk Direktörü Claire Martin’a kendi afişlerini sunduktan sonra yaptıkları gösteriyle herkesin beğenisini kazandılar. Çeşitli animasyon ve etkinliklerden sonra projenin 10. yılı nedeniyle kesilen pastayı yedikten sonra Disneyland’da gönüllerince eğlendiler.

Öğrencilerin yol güvenliği konusundaki vizyonlarını da paylaştığı uluslararası buluşmada, Türkiye’nin yanı sıra Avusturya, Bulgaristan, Polonya, Portekiz, Fransa ve İsviçre yer aldı.

Projenin 2011-2012 yılı teması “çevreye saygılı ulaşım” olacak

2011-2012 öğretim yılından itibaren, programın pedagojik içeriği çevreye saygılı ulaşım uygulamaları başlığını içerecek şekilde geliştirilecek.

Gelecek Eylül ayından itibaren, Renault eğitim programının içeriğini genişletecek. Yol ve trafik güvenliğine ek olarak, çevreyi koruma konusu da programa dahil edilecek. Renault tarafından eğiticlerin kullanımına sunulan pedagojik setler, içeriklerine bir aracın üretimiyle ilgili yenilenebilir enerjiler, elektrikli araçlar, karbondioksit emisyonlarını azaltan ulaşım biçimleri ve tabanvay gibi sorumlu toplu uygulamalar dahil edilerek yeniden uyarlanacak. Setler aynı zamanda eğitmeler için daha modüler ve ocukların farklı yaş dilimlerine daha iyi uyarlanmış olacak şekilde tekrar gözden geçililecek.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.