İleri teknoloji yeni nesil Duratorq

28 yıldır yerli motor üreten Ford Otosan İnönü Fabrikası, Transit’in yeni nesil Duratorq dizel motorunun üretimine başladı. Türkiye’nin ilk kamyon, motor ve aktarma organları tesisi olan Eskişehir İnönü Fabrikası’nda Türk mühendis ve işçileri tarafından üretilen daha verimli, daha ekonomik, daha çevreci, daha sessiz ve dayanıklı “Yeni nesil Duratorq” motor, 6 nesildir Türkiye’de üretilen Transit modelinde görev yapmaya başladı. Ford’un ticari araç ürün gamının en yeni ve gelişmiş motoru olmasının yanı sıra Ford dünyasında kılavuz niteliğini taşıyacak olan yeni nesil Duratorq, mevcut ve yeni Transit modelinin de motor ailesi olacak.

Yeni nesil Duratorq ile yüzde 17’ye varan yakıt tasarrufu


Silindir hacmi 2.2L olan yeni nesil motorlarda 6 ileri şanzıman; önden çekiş, arkadan itiş ve 4×4 aktarma özelliklerindeki tüm ürün ailesinde standart sunuluyor. Yakıt ekonomisi için motor üzerinde devreye alınan pek çok yenilik, daha küçük motor hacminden daha fazla verim elde edilmesini sağlıyor. Daha konforlu yolculuklara olanak tanıyan sessiz ve Euro 5 normlarına uygun düşük CO2 salımlı çevre dostu yeni nesil Duratorq motor ailesi yüzde 17’ye varan yakıt tasarrufu sunmanın ötesinde NOx emisyonunda da yüzde 40’lık iyileşmeyi beraberinde getiriyor.

Geliştirilmesinde 100’den fazla Ford Otosan mühendisinin çalıştığı yeni nesil Duratorq motorları yüksek basınçlı yakıt sistemi, değişken geometrili turbo, kapasitesi artırılmış EGR sistemi, kam milinden tahrikli vakum pompası, değişken debili yağ ve direksiyon pompaları ile daha düşük tüketim elde edilmesini sağlıyor. Euro 5 emisyon normunu karşılayan yeni nesil Duratorq motor Akıllı Şarj Sistemi, Otomatik Start/Stop Sistemi ve EcoMode Sürücü Uyarı Sistemi gibi otomotivdeki en ileri teknolojileri de kullanıyor.

Otomatik Start/Stop Sistemi ile şehir içinde daha düşük tüketim

Trafik ışıklarında ya da trafikte beklerken hareketsiz kalan aracın motorunun otomatik olarak kapatan Otomatik Start/Stop Sistemi, araç harekete hazır olduğunda bekletmeden motoru yeniden çalıştırıyor. Euro 5 motorlar ile birlikte sunulan Otomatik Start/Stop seçeneği, şehir içi yakıt tüketimini azaltarak, ticareti çevreci kılıyor. Ayrıca Akıllı Yeniden Enerji Dönüşüm Sistemi sayesinde fren enerjisi geri kazanılıyor ve yakıt tüketimine olumlu katkı sağlanıyor.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.