Mercedes AMG Petronas 2013 Gümüş Oku tanıttı

MERCEDES AMG PETRONAS Formula 1 Takımı, 2013 Formula 1 Aracı F1 W04’ü Güney İspanya’daki Jerez şehrinde tanıttı. Nico Rosberg ve Lewis Hamilton, Mercedes AMG’nin beşinci Black-Serisi modeli olan Mercedes-Benz SLS AMG Coupé Black-Serisi’nin resmi tanıtımında fotoğraf vermek için biraraya geldiler. SLS AMG GT3 yarış otomobilinden esinlenilen yeni SLS AMG Coupé Black-Serisi, nefes kesici tasarımı, mükemmel sürüş dinamikleri ve “AMG Hafif Performans” stratejisine uygun olarak hafif yapısıyla büyülüyor. 1550 kg boş ağırlıkta, 464 kW (631 bg) güç üretebilen SLS AMG Coupé Black-Serisi 100 km/s hıza 3.6 saniyede ulaşıyor ve bu özelliği ile Mercedes-Benz’in şu anda ürettiği en güçlü içten yanmalı motora sahip araç ünvanını taşıyor.

F1 W04’ ün100 km’lik ilk deneme turları Nico Rosberg tarafından tamamlandı. Lewis Hamilton ise, 1955’de Sir Stirling Moss’dan sonra Formula 1 Gümüş Ok’un direksiyonuna oturan ilk İngiliz sürücü oldu.

2013’ te değişmeyen teknik yönetmelikler doğrultusunda ve 2014 için beklenen büyük değişiklikler öncesinde, F1 W04 temel araç konsepti geçen yılki aracın sofistike bir evrimi niteliğinde. Proje, Mühendislik Müdürü Aldo Costa’nın liderliğinde ve Teknik Direktör Bob Bell’in yönetiminde 2012 yazının başında ilk aerodinamik testlerle başladı. Araç, nihai halini zorunlu FIA çarpışma testini 15 Ocak’ta tamamlayarak aldı.

“2013 Gümüş Ok takımımız açısından ikinci bir dönemin başlangıcına damgasını vuruyor” diyen Takım Başkanı Ross Brawn sözlerine şöyle devam etti: “Takımda geçtiğimiz 18 ay boyunca başlattığımız yeniden yapılanma artık daha da olgunlaşıyor. Bunun yansımasını önceki modellere göre daha sofistike ve titiz tasarımıyla açık ara öne çıkan F1 W04 aracında görmek mümkün. Yeni aracın bir önceki sezona nazaran performansının önemli ölçüde artmasını sağlamak için Brackley ve Brixworth’deki teknik ekiplerimiz canla başla binlerce saatlik mesai harcadılar. Ayrıca, Lewis’i Formula 1 Mercedes-Benz sürücüsü olarak takımımızda görmekten son derece gururluyuz. Lewis ve Nico ile birlikte, Formula 1’de en güçlü sürücü yelpazesine sahip olduğumuza inanıyorum ve aralarındaki tatlı rekabetin takımımızı daha ileri taşımaya yardımcı olacağına inanıyorum.”

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.