Mercedes-Benz Türk’ten ilk 6 ay degerlendirmesi

Türkiye otomotiv sektörü, 2010 yılının ilk yarısında geçen yıl yaşanan krizin sonuna ulaşıldığına dair belirgin sinyaller verdi.
Yurtiçi otomotiv pazarında çok olumlu gelişmeler kaydedilirken,  üretim 2009’un ilk yarısına göre % 40 oranında bir artış gösterdi. Ihracat pazarlarında ise talep yoğunluğu ürün grubuna göre farklılıklar gösterdi: 2009’a göre otobüse olan talep zayıfladı, kamyona olan talepte iyileşme süreci başladı.

Yurtiçinde otomotiv sektöründe -belediye otobüsü satışları dışında- yaşanan olumlu gelişmenin 2010’un ikinci yarısında da sürmesini ve yıl sonu itibariyle 2008 yılı üretim seviyesine ulaşılmasını bekliyoruz. Öte yandan kamyon ihracatında artış beklenirken otobüs ihracatında zor sürecin devamından hareket ediyoruz.

2010’un ilk altı ayında Mercedes-Benz Türk’ün üretim ve satışlarında da olumlu gelişmeler gerçekleştirildi. Kamyon satışlarını 2009’un ilk yarısına göre %62 oranında  artıran şirketimiz, 6 ton ve üzeri kamyon pazarında %38’lik bir rekor paya ulaştı. Şehirlerarası otobüslerde Mercedes-Benz’in pazar payı % 61’e yükseldi. Otomobil satışlarında 2009’da başlayan olumlu seyir, 2010 yılında da sürdü ve Mercedes-Benz kendi kategorisinde %12’lik bir pazar payı elde etti. Hafif ticari araç satışlarımızdaki olumlu gelişmeler sonucunda da % 6,5’lik pazar payına ulaştık.~2010 yılının sonu itibariyle otobüs üretim hacmimizin 2009 yılı seviyesinde gerçekleşmesini, kamyon üretimimizde ise önemli bir artış kaydetmeyi hedeflemekteyiz. Kamyon satışlarımızdaki bu çok olumlu gelişmeler sonucunda Aksaray Fabrikamızda  Mayıs ayında 2. vardiyaya geçerek180 kişi istidam etmemiz mümkün olmuştur. Gerek yıl sonunda başlatacağımız Actros üretimini, gerekse 2010’un ikinci yarısında beklediğimiz yüksek talebi dikkate alarak yakın dönemde Aksaray’da ek 300 kişi daha istihdam etmeyi planlamaktayız.
2009’da faaliyete geçen 2.el şirketimiz Mercedes-Benz Taşıt Ticaret ve Servis A.Ş. ile 2010’un ilk yarısı için kullanılmış araç ticaretinde belirlediğimiz iddialı hedeflere ulaşmayı başardık. Bu doğrultuda 2. el kamyon ticaretini yürüten “Truckstore” bölümümüz, daha birinci yılını tamamlamadan Daimler’in dünya çapındaki “Truckstore”operasyonunda referans olarak gösterilen bir yükseliş sergiledi. Bu alandaki başarılı çalışmalarımızın yılın ikinci yarısında da devam etmesini öngörüyoruz.

Not: Basın bülteninden
derlemedir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.