OPEL, 4 Dünya Prömiyeriyle Frankfurt’ta

Opel Avrupa Başkanı Karl-Friedrich Strake, 8 numaralı salonda gerçekleştirilen basın toplantısında Opel’in yeni otomobillerini tanıtırken markanın çevreci politikalara ağırlık vereceğinin de altını çizdi. Opel’in e-mobilite ismiyle özetlediği çevreci ve günlük kullanıma uygun otomobillerinin Ampera ile sınırlı kalmayacağını belirtti. Strake, “yenilikçi ve çevre dostu teknolojinin yol gösterici olacağını” söyledi.

Günlük kullanıma yönelik genişletilmiş menzilli ilk elektrikli otomobil Ampera’nın tamamen yeni bir segment yarattığını söyleyen Strake, bunun Ampera ile sınırlı kalmayacağını, yeni sürpriz otomobili tanıtarak gösterdi. Strake ve Opel Tasarım Başkanı Mark Adams’ın birlikte tanıttığı RAKe, çift kişilik bir konsept elektrikli otomobil ve Opel’in elektrikli otomobil segmentindeki liderliğini pekiştirecek bir parça. Adams RAKe’yi “havalı, eğlenceli ve seksi” olarak tanımlıyor. Geleneksel bir küçük otomobilin üçte biri ağırlığındaki otomobil sadece 380 kg ve tüm parçaları yeniden dönüştürülebilir karbonfiber. RAKe ile100 km seyahat etmenin maliyeti sadece 1 Euro (Almanya’daki elektrik fiyatlarıyla hesaplanmıştır). Özellikle genç sürücüler tarafından tercih edilmesi beklenen iki kişilik otomobille amaçlanan; çevreye verilen minimum etki ile maksimum hareket kolaylığını sağlaması !

RAKe’nin yanında, dünya prömiyeri Temmuz sonunda yapılan Ampera da Almanya’da ilk kez gösterime çıktı. Genişletilmiş menzili ve sadece şarjı bittiğinde elektrikli motoru destekleyen benzinli motoruyla çığır açan Ampera, günlük kullanıma uygun ilk elektrikli otomobil olduğunu bir kez de Frankfurt’ta gösteriyor.

Astra ailesinin son üyesi Astra GTCde Frankfurt’ta sergileniyor. Kaslı yapısı ve çarpıcı renkleriyle göz dolduran Astra GTC’nin tüm versiyonlarında HiPerStrut süspansiyon mevcut. Insignia OPC’de de bulunan bu sistemle sürüş keyfi katlanıyor. 5 koltuklu coupé Astra GTC, sınıfının en geniş hacimli otomobili ve 2010’da Opel satışlarının %31’ini oluşturan Astra serisinin son gözbebeği. Strake, Astra GTC’nin markaya gençlik ve tutku aşıladığını söylüyor.
Strake’nin tanıtımını yaptığı otomobillerden biri de kompakt monocab sınıfında dünya prömiyerini gerçekleştiren Zafira Tourer. 1999’dan beri Zafira, segmentinin en çok satılan otomobillerinden ve şimdi Zafira Tourer da pazara giriyor. Flex7 oturma sistemi ile önde de arkada da yolcuya yüksek konfor sunan otomobil kullanışlı iç mekanı ve etkileyici dış görünümü ile başarılı bir aile otomobilinden etkileyici bir monocab’e dönüş hikayesini görünür kılıyor. Ayrıca Zafira Tourer, 4.66 metrelik uzunluğu ile 7 koltuklu monocab’ler içinde liderliğe oynuyor. EcoFLEX özelliğiyle 119 g/km’lik karbondioksit salınımı ve 130 hp’lik iki motor seçeneğiyle doğuyor: 1.4 Turbo benzinli ve 2.0 CDTI. Her iki seçenekte de, Opel’in modellerinin çoğunda olduğu gibi start/stop özelliği mevcut.
Türkiye’de üretilecek olan Yeni Comboda ilk kez dünyanın karşısına çıkıyor. 2 gövde tipi ve 6 motor seçeneğiyle hem bir binek otomobil hem de van olduğunu gösteriyor. 4.600 litrenin üzerinde bagaj hacmi ile 1 tonun üstünde taşıma kapasitesi olan Yeni Combo, Bursa’da Opel’in projede işbirliği içinde olduğu Tofaş’ın fabrikasında üretilecek.

Strake, basın toplantısında yeni modellerin yanında Opel’in Avrupa’daki satış rakamlarından da bahsetti. 2011’in ilk sekiz ayında tek başına satışların %7.9 arttığını ve pazar payının %6.2’ye yükseldiğini söyledi. Opel’in pazarda güçlü bir oyuncu olduğunu belirten Strake, tanıtımı yapılan 4 yeni model ile 2014’e kadar gerçekleşmesi planlanan 11 milyar Euro’luk yatırımın ve 30 yeni modelin de müjdesini verdi.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.