Pirelli, Formula 1’e Yeni Lastikler Sunacak

İspanya Grand Prix’sinde her pilotun 4 kere pit stop yapması ve bundan önceki 3 yarışın performansının değerlendirilmesi sonucu Kanada Grand Prix’sinden itibaren yarışlarda yeni lastikler yer alacak. 2012 sezonundaki lastiklerin dayanıklılığı ve 2013 lastiklerinin performans öğelerinin birleşimini sunacak olan yeni lastikler, ilk kez sahneye Kanada Grand Prix’sinde çıkacak.
Pirelli Motorsporları Direktörü Paul Hembery;

“Bizim amacımız, takımlara 2012 lastiklerinin dayanıklılığını ve şu anda kullanılan lastiklerin performansını bir arada sunan yeni lastikler sağlamak. Pirelli olarak, gerekli olduğunu düşündüğümüz değişiklikleri yapmak için hızlı bir şekilde hareket ettik. Bu yıl gerçekleştirilen dört yarışın performans verilerini değerlendirdikten sonra ve pit stop sayısının çok yüksek olduğu İspanya Grand Prix’sinin ardından bileşenleri değiştirilmiş olan yeni lastikleri takımlara sunmaya karar verdik. İspanya Grand Prix’si 4 pit stop yapılarak kazanıldı ki bu tarihimizde ilk kez oluyor. Kanada Grand Prix’sinde kullanacağımız yeni lastikler, pit stop sayısını azaltacak ve daha önce olduğu gibi zorlu koşullarda üstün performans sergileyecek.

Yapılan testlerde ve bundan önceki dört yarışın sonuçlarından 2013 lastiklerimizin daha çok performans odaklı olduğu anlaşıldı. Ancak, bu konuda tespitlerimizden sonra sadece performans odağından çıkarak, sorunu çözmek için hızlı davrandık. Kış lastikleri testi için mevcut kurallar testleri kısıtlıyor. Takımlar ve biz bir sonraki testler için daha uzun test süreleri ve farklı koşullar olması gerektiğini savunduğumuzda aynı fikirdeydik. 2013 lastiklerini geliştirirken çok dikkatli simulasyonlar kullandık ancak bunlar araçların artan hızları dikkate alındığında yeterli olamadı.

Pistteki parçalanmaların neden olduğu hasarları ve kayıpları önlemek için bu adımı attık. Belirtmemiz gerekir ki şu anda, aşınan lastik tabanı lastiğin esas yapısına zarar vermeden güvenli bir şekilde zarar görmüş lastikleri değiştirerek turu tamamlamalarına olanak sağlıyor.

Biz tüm takımlara değerli işbirlikleri için teşekkür etmek istiyoruz. Takımlar ve pilotlar, bizimle birlikte tüm dünyanın gözlerinin üzerinde olduğu bu gösteride oldukça destek oldu.” dedi.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.