Tekstil ve otomotiv lojistiğinin krizle yakın

Hava, deniz, demiryolu, karayolu taşımacılığının yanı sıra depolama, tedarik zinciri yönetimi ve proje taşımacılığı gibi tüm lojistik hizmetleri bünyesinde barındıran KITA Lojistik’in Genel Müdürü Emre Eldener, 2010 yılının ilk altı aylık dönemini lojistik sektörü açısından değerlendirdi. KITA Lojistik’in ikinci yarıyıl hedeflerine de değinen Eldener, aynı zamanda sektör hakkında da öngörülerde bulundu.

Yılın ilk yarısında ağırlıklı olarak otomotiv ve tekstil gibi sektörlere hizmet sunduklarını ifade eden KITA Lojistik Genel Müdürü Emre Eldener, bu sektörlerin lojistik bazındaki durumu ile ilgili bilgiler verdi. Eldener, “Tekstil lojistiğinde askı taşımacılığını ilk yapan şirketiz. Ortağı olduğumuz Logwin ile birlikte yılda 2 milyon askılı tekstil ürününü başta Batı Avrupa olmak üzere dünyanın dört bir yanına taşıyoruz. Halen haftada yaklaşık 80-90 TIR civarında Avrupa’ya ihracat yüklemesi yapıyoruz. Ancak yılın ilk yarısında özellikle kriz nedeniyle tekstil sektörü yara aldı. Bunun nedeni tekstil maliyetlerinin yükselişi olarak gösterilebilir. Geçtiğimiz dönem otomotiv sektöründe VW, Audi, Skoda ve Seat gibi otomobil üreticilerinin yedek parçalarını Avrupa’nın birçok ülkesine taşıdık. Fakat Avro’nun Amerikan Doları karşısında değer kaybetmesinden dolayı otomotiv sektörü gerileme gösterebilir. Bu durumdan lojistik sektörü yılın ikinci yarısında olumsuz etkilenebilir. Ürünler pahalıya üretilip TL bazında daha ucuza satılıyor. Sektörel bazda yeni bir krizle karşılaşabiliriz.” dedi. Yılın ilk yarısında yurt içi taşımacılıkta kayda değer bir artış grafiği yakaladıklarını belirten Eldener, yurtiçinde açılan piyasa ve KITA’nın müşterilerine verdiği en üst düzeyde iletişimi içeren hizmetin bu artışı sürekli kılacağını söyledi.~KITA Lojistik’in 2010’un ikinci yarısı ile ilgili hedeflerine de değinen Eldener, depo yatırımlarımıza hız vereceğiz. Antrepo ve dağıtım deposu için uygun yerleri araştırıyoruz. Özellikle İstanbul’un Anadolu yakasındaki gümrüğe yakın olan bir depo arayışı içerisindeyiz. Bununla birlikte filomuzu son teknolojiye sahip tırlarla genişleteceğiz. Bu konuda çalışmalara başlayarak 20 adet Mercedes Benz tır siparişi verdik. Yeni araçlar Ağustos ayı itibariyle filoya katılacak” diyerek sözlerini tamamladı.

Kullandığı üstün teknoloji sayesinde ülkeleri lojistik ağıyla birbirine bağlayan “KITA”, müşterilerine entegre lojistik hizmeti sunuyor.

KITA HAKKINDA
Kurulduğu 1995 yılından bu yana yaptığı çalışmalarla Türkiye’nin önce gelen lojistik şirketlerinden biri olan KITA Lojistik hava, deniz, demiryolu, karayolu taşımacılığının yanı sıra depolama, tedarik zinciri yönetimi gibi tüm lojistik hizmetleri bünyesinde barındırıyor. Merkez ofisleri İzmir, İstanbul ve Bursa’da bulunan KITA, 250’yi aşkın personeli, depolarıyla yurtiçi ve yurtdışında hizmet veriyor. Taşımacılıkta son teknolojiyi de kullanan “KITA”, araçlarında bulunan “Eutel Tracs” uydu bağlantısı sayesinde müşterilerinin gönderilerini internet üzerinden takip etmelerini sağlıyor. 80 araçlık filosuyla, aralarında Avrupa, Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetlerin de bulunduğu bölgelerde, 100’den fazla ülkede, 450 noktada hizmet veren “KITA”, kullandığı üstün teknolojiyle ülkeleri lojistik ağıyla birbirine bağlayarak, müşterilerine entegre lojistik hizmeti sunuyor.

Not: Basın bülteninden
derlemedir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.