Tofaş, 1 Milyonuncu Fiat Doblo’yu Üretti!

Hafif ticari araç sınıfına adını veren ve model ismiyle kendi başına bir marka haline gelen Fiat Doblo’nun 1 milyonuncusu, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç ve Tofaş CEO’su Ali Pandır’ın da katıldığı bir törenle Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasında üretim bantlarından indirildi.

Devlet ve hükümet erkanı, Koç Holding ve Tofaş üst düzey yöneticileriyle çalışanlarının yanı sıra yan sanayi ve bayi temsilcilerinden oluşan seçkin bir davetli grubunun katıldığı törende alkışlarla banttan inen 1 milyonuncu Fiat Doblo, Türk Tüketicisine özel çıkartılan “Türk Kahvesi” rengiyle dikkat çekti.

1 Milyonuncu Fiat Doblo’nun üretim töreninde bir konuşma yapan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, “Fiat Doblo, Tofaş için büyük bir gurur kaynağı ve Türk Otomotiv Tarihi’ nin çok önemli bir kilometre taşıdır. Türkiye’nin ihracatında önemli artış sağlamış ve Türk mühendis ve işçisinin üretim kalitesini tüm dünyaya ispatlamıştır” dedi. Müşterilerine sunduğu kalite, donanım ve fonksiyonel avantajlarla yıllardır ulusal düzeyde en çok tercih edilen model unvanına sahip olan Fiat Doblo’nun yeni neslinin 8 yıl daha üretileceğine dikkat çeken Mustafa V. Koç, “Yine 1 milyon adetten fazla üretilecek yeni Fiat Doblo’nun % 75’ini Tofaş çeşitli dünya pazarlarına ihraç edecek. Bu sayede ise Türkiye’ye 6.3 milyar Dolar’lık ihracat getirisi elde edilecek olması hem Tofaş’ın hem de Fiat Doblo’nun önemini ve gücünü açıkça göstermektedir” dedi.~Dünya pazarlarına ihraç edilmek hedefiyle Türkiye’de üretilmeye başlanan ilk model olarak dikkat çeken ve 2000 yılından bu yana Tofaş’ın Bursa’daki Fabrikası’nda üretilen modern hafif ticari araç sınıfının öncüsü Fiat Doblo’nun 1 milyonuncusu törenle üretim hattından indirildi. Bursa’da düzenlenen Fiat Doblo’nun üretim törenine Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç ve Tofaş CEO’su Ali Pandır’ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Koç Holding ve Tofaş’ın yöneticilerinin yanı sıra yıllardan beri Fiat Doblo’ya emeği geçen mühendisler, işçiler, yan sanayi ve bayi temsilcileri de Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç’un bizzat banttan indirdiği ve direksiyon başına geçerek tören sahnesine çıkardığı Türk Kahvesi renkli 1 milyonuncu Fiat Doblo üretim seremonisinde coşkuyla yer aldılar.

Hedef 1 Milyon Adet Daha Fiat Doblo Üretimiyle 6.3 Milyar Dolar İhracat Geliri!

Türkiye’nin otomotivde öncü ve lider şirketi olarak dikkat çeken ve tarihinde birçok ilke imza atarak Türk Otomotiv Sanayi’ nin olduğu kadar Fiat dünyası içinde de zirvenin başarılı ismi olarak dikkat çeken Tofaş’ın 1 milyonuncu Fiat Doblo üretim töreninde konuşan Mustafa V. Koç, “ Üretim kalitesiyle Fiat dünyasının içinde zirvede yer alan ve Bursa’da 42 yıl önce kurulan Tofaş’ın fabrikasında üretilen Fiat Doblo’ları dünyanın 60’dan fazla ülkesine ihraç ediyoruz.~ Gururla ifade etmek isterim ki dünya tüketicisine ulaşan Fiat Doblo’nun geliştirilmesinde Tofaş çatısı altındaki Türk mühendislerinin ve işçilerinin önemli emeği ve katkısı vardır. Bugün burada banttan inen 1 milyonuncu sıfatıyla banttan inen Yeni Fiat Doblo’dan ise önümüzdeki 8  yılda yine 1 milyon adetten  fazla üretilecektir. Bu üretimin ise yaklaşık % 70’i ihraç edilecektir ve böylece 2018 yılına geldiğimizde yaklaşık 6.3 milyar Dolar’lık döviz girdisi sağlanacaktır”

Fiat Doblo Değerli Yatırım!
Türkiye’nin geleceğine duyduğumuz güveni simgeleyen Tofaş şirketi ve yatırımlarından çok gururlandıklarını dile getiren Mustafa V. Koç, “ Fiat Doblo’yla yani bu değerli yatırım ile Bursa başta olmak üzere istihdam ve katma değer yaratılmış, yan sanayinin gelişimine ilave katkı yapılmış, ar-ge faaliyet ve yatırımlarının daha da büyümesi sağlanmıştır.  Fiat Doblo, Tofaş için büyük bir gurur kaynağı ve Türk otomotiv tarihinin çok önemli bir kilometre taşıdır. Türkiye’nin ihracatında önemli artış sağlamış ve Türk mühendis ve işçisinin üretim kalitesini tüm dünyaya ispatlamıştır” dedi.

Fiat Doblo ile 7 Milyar Dolar İhracat Geliri Sağladık, Güçlü İstihdam Sağladık!

Tofaş CEO’su Ali Pandır ise öncelikli olarak 10 yıllık bir süreç sonrasında 1 milyonuncu Fiat Doblo’yu geliştiren, üreten, ihraç eden, pazarlayan ve son olarak satış ve satış sonrası hizmetini veren 7 bin kişiyi aşkın dev Tofaş Ailesi’nin elbirliğiyle sarıldığı bu projenin sonuçlarını görmekten duyduğu gurur ve mutluluğu dile getirdi.~ Tofaş’ın sektördeki en büyük kapasiteli fabrikaya sahip olduğunun altkını çizen Ali Pandır, “Türkiye’de büyük ölçekte hem hafif ticari araç hem de otomobil üreten tek üretici olmanın verdiği güç ve güvenle Fiat’ın hem 3 markaya birden üretim yapan hem de tüm dünyadaki en büyük 3 üretim merkezinden biri olduk”dedi.

10 yıldan bu yana hafif ticari araç sınıfının birçok alanda tartışmasız lideri Fiat Doblo’nun 1 milyonuncusu üretirken yaklaşık 700 bin adedini ihraç ettiklerini vurgulayan Ali Pandır, bugüne kadar Fiat Doblo ile yaklaşık 7 Milyar Dolar ihracat geliri elde ettiklerini de açıkladı. Son 10 yıl içinde 1.7 milyon adetten fazla araç ürettiklerini dile getiren Tofaş CEO’su Ali Pandır, bunun 1 milyon adetinin Fiat Doblo jenerasyonlarına ait olmasının önemine dikkat çekerken, “Bugün burada Türk Kahvesi rengiyle bantlardan inen 1 milyonuncu Fiat Doblo, “Yılın Ticari Aracı” ve benzeri birçok ödülle global olarak taçlandırılan; parlak başarılarıyla hem geçmişimizi hem de elektrikle çalışan versiyonlar gibi geleceğe yönelik heyecan veren atılımlarımızı simgelemektedir” dedi.

Tofaş CEO’su Ali Pandır, 10 yıldır Edirne’den Kars’a, Çorum’dan Giresun’a ve Gaziantep’e, İstanbul’dan İzmir’e kadar Türkiye’nin her yanında büyük ilgi ve kabul gören Fiat Doblo jenerasyonlarının Türk tüketicisi tarafından gönül tahtında ayrı bir yere koyulduğunu da dile getirdi. Türk müşterilerin hafif ticari araç sınıfına “Doblo gibi araçlar” adını verdiğine dikkat çeken Tofaş CEO’su Ali Pandır, Hong Kong’dan Almanya’ya ve Brezilya’ya, Rusya’dan İspanya’ya ve İngiltere’ye kadar birçok ülkede “Türk Malı” etiketli Fiat Doblo’nun rüştünü başarıyla ispat ettiğini belirtti.~Hafif ticari araç sınıfında evrimsel bir dönüm noktasını temsil eden ve fikri mülkiyet hakları Tofaş’ta olan yeni Fiat Doblo’nun ise bir Ar-Ge başarısı olduğunu da vurgulayan Pandır, “Yeni Fiat  Doblo’nun geliştirilmesinde Türk ürün geliştirme ve tasarım uzmanlarını aktif rol almış olup gerek Tofaş’ın ve gerekse proje kapsamındaki yerli yan sanayinin araç geliştirme kabiliyetleri arttırılarak gelecekteki yeni projelerin Türkiye’ye çekilebilmesi imkanı yükseltilmiştir. Yeni Fiat Doblo projesi ile mavi ve beyaz yaka olmak üzere bin 500 kişiye yeni iş imkanı sağlanmıştır. Buna yan sanayi, bayi ve tedarik zincirindeki diğer halkalarda ilave edildiğinde yaratılan istihdam 9 bin kişiyi ulaşmakta hatta aşmaktadır” dedi. ESP’li, Bağımsız Arka Süspansiyonlu, Otomatik Klimalı, iPod Bağlantılı Fiat Doblo!

Avrupa’da satışa sunulan veya sunulacak Fiat Doblo modellerine kıyasla daha zengin donanım seviyesini sunan Premio donanımlı 1 milyonuncu Fiat Doblo’da; EBD destekli ABS, ESP, ASR, Hill holder, otomatik klima, sürücü ve yolcu ön havayastıkları, yan havayastıkları, arka park sensörü, aktif kafalık sistemi, MP3 çalarlı müzik sistemi, 16 inç alaşım jantlar, elektrikli ön ve arka camlar, ön sis farları, karartılmış arka camlar gibi çok sayıda unsur standart olarak sunuluyor.

Fiat Doblo’nun yeni nesli, bu sınıfta bir ilk olarak bi-link bağımsız arka süspansiyon sistemi ile donatıldı. Bu güne kadar sadece üst sınıf otomobillerde görülen bu sistem sayesinde araç her türlü yol yüzeyi ve yük koşulunda mükemmel seviyede yol tutuşu ve sınıfının standartlarının ötesinde konforu birarada sunuyor. ~Ayrıca Yeni Doblo’da bu özelliklere ek olarak maksimum denge kontrolü için EBD’li ABS, yokuş kalkış yardımcısı Hill Holder ve ESP sistemlerine de yer veriliyor. Yeni Fiat Doblo bu anlamda, ESP’nin tüm motor versiyonlarında sunulmasıyla bu özelliğe sahip sınıfındaki tek hafif ticari araç olarak ayrıca farklılaşıyor.

Ayrıca yeni Fiat Doblo, ideal kabin konforu ve sürücünün dikkatini yoldan ayırmaması için de birçok donanımı sunuyor. Bunlar arasında arka koltuklar için ayrı üfleme kanallı otomatik klima, hız sabitleyici, görüntülü park sensörleri, MP3 çalarlı müzik sistemi, Blue&Me eller serbest (Hands-free) sistemi ve Türkiye’de bu sınıfta bir ilk olarak Türkiye haritalı “Blue&Me TomTom” entegre navigasyon (Yön bulma) sistemi sayılabilir. Bununla birlikte parfüm püskürtücü, iPod taşıyıcı ve kablo bağlantısı, bagajda 12V’lik priz gibi unsurlara ek olarak Combi versiyonlarında standart olarak sunulan 5 kişilik oturma kapasitesi, 7 kişiye kadar yükseltilebiliyor.

10 YILDA FIAT DOBLO’NUN KİLOMETRE TAŞLARI!
ADIM ADIM FIAT DOBLO

2000 yılında Tofaş yılda 250.000 adet araç üretebilecek kapasiteye sahip bir fabrikadır. Bu kapasiteye 1990 yılı başlarında 2000 yılında otomobil talebinin 1 milyon adede ulaşacağı varsayımından hareketle çıkılmıştır. Tofaş yönetimi çıkışı, Fiat’ın  stratejik planında yer alan ihracata dayalı bir üretim merkezi olmakta bulmuş ve yeni stratejisini buna göre kurmuştur.~Bu yeni strateji birkaç etaplıdır : Önce fabrika teknolojisinin global seviyeye getirilmesi, İnsan kaynaklarının maksimum eğitimi, Maliyet avantajı sağlayacak bir verimlilik seviyesine ulaşılması, Tüm Fiat dünyası içinde en az bir modeli tek başına Tofaş’da üretmek ve ihracat…

Bu stratejinin bir gereği olarak öncelikle 500 milyon Dolar civarında teknoloji ağırlıklı yatırım yapılmış, Ar-Ge yatırımlarına bilhassa önem verilmiş ve buna paralel olarak insan kaynaklarının yetiştirilmesine öncelik tanınmıştır. Bütün bunların tamamlanması sonucunda Tofaş, Fiat’ın ihracat yapan en önemli üretim merkezlerinden biri haline gelmiştir. Böylece Fiat Doblo modelinin sadece Türkiye’de üretilmesine ve 2000 yılı sonlarında ihracatına başlanmıştır.

FIAT DOBLO’NUN DOĞUŞU
Türkiye’nin gelişimine paralel olarak Tofaş’ın Fiat Auto ile yaratmış olduğu Fiat Doblo projesi, teknoloji gelişimi konusunda öncü konumundadır. Modern hafif ticari araçların atası sayılan ve 2006 yılının uluslararası anlamda hafif ticari aracı  Fiat Doblo, Fiat’ın hem tüm zamanların hem de son yıllarında devreye koyduğu en başarılı ürünlerden bir tanesi olmayı başarmıştır. Tofaş altyapısı, yan sanayisi ve kalitesiyle kendini Fiat Doblo projesinde ispat ederek 350 milyon Euro yatırımlı MiniCargo modelinin Türkiye’ye verilmesini sağlamıştır.~FIAT DOBLO’NUN BAŞARILARI
2002 yılında Capital’in 500 profesyonel işadamına yaptığı anket neticesinde son 10 yılın en başarılı sanayi projesi seçilen “Fiat Doblo” projesi, bir dünya vatandaşı olup 60’dan fazla ülkeye ihraç edilmektedir. Tofaş, Fiat Doblo projesi ile yerli araç üreten bir fabrika olmaktan çıkıp, dünya için araç üreten küresel bir şirket konumuna gelmiştir.

Fiat Doblo üretimindeki başarı,  Tofaş’ı dolayısıyla Türkiye’yi Fiat dünyası içinde Brezilya ve Çin ile birlikte dünyadaki üç stratejik üretim
merkezinden biri haline getirmiştir. Toplam üretiminin yüzde 75’ine yakınını başta Avrupa olmak üzere çeşitli kıtalara ihraç edilen Fiat Doblo, aynı zamanda Tofaş’ın krizlere dayalı zor ekonomik şartları güçlü şekilde aşmasında en önemli etken olmuştur.

YENİ FIAT DOBLO PROJE BİLGİLERİ
Ekim 2007 tarihinde Tofaş, Fiat Auto S.p.A  arasında imzalanan anlaşma ile Bursa Tofaş Fabrikasında mevcut Doblo üretiminin yerini alacak tamamen yeni bir hafif ticari aracın üretilmesi kararlaştırılmıştır. P263 olarak adlandırılan Yeni Fiat Doblo projesinin ana hatları şöyledir :

Yıllık üretim kapasitesi 140.000 adettir. 8 yıl ömür öngörüsü esasına göre sözkonusu araçtan yaklaşık 1.000.000 adet üretilmiş olacaktır.

Toplam üretimin % 30’u iç pazara verilecek olup % 70’i ihraç edilecektir. Bununla birlikte 8 yıl içinde  6.3 milyar Dolar’lık döviz girdisi sağlanacaktır.~Proje dolayısıyla yapılan sabit kıymet ve araç geliştirme yatırımlar ıiçin 425 milyon Euro harcanmıştır.

Ürünün geliştirilmesinde  ağırlıklı olarak Türk ürün geliştirme ve tasarım uzmanları çalışmış olup gerek Tofaş’ın ve gerekse de proje kapsamındaki yerli yan sanayinin araç geliştirme kabiliyetleri  artırılarak gelecekte yeni projelerin Türkiye’ye gelme imkanı artırılmıştır.

Yeni Fiat Doblo projesinin ar-ge sorumluluğuyla birlikte fikri ve sınai mülkiyet hakları Tofaş’a aittir.

Bu proje sayesinde, Tofaş’ın 360.000 adet/yıl olan üretim kapasitesi 400.000 adet/yıla çıkarılmıştır.

Projenin yarattığı istihdam hacmi hem mavi hem beyaz yakalı olarak yaklaşık 1500’dür. Buna yan sanayi, bayi ve diğer tedarik zincirindeki diğer halkalar da ilave edildiğinde yaratılan istihdam yaklaşık 9.000 adede ulaşmaktadır.

Yeni Fiat Doblo projesinde 120 Türk yan sanayi firması çalışmaktadır.

Yeni Fiat Doblo ile ilgili 20 patent başvurusu yapılmıştır.

Yeni Fiat Doblo projesinde yakın gelecekte üretilecek diğer versiyonları ile birlikte 11 adet ayrı alt proje barındırmaktadır. Aracın benzinli ve dizel motorlar dışında doğalgazla çalışan (CNG) hibrid modeli de üretilmektedir.

Not: Basın bülteninden
derlemedir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.