Trafikte Sorumluluk Hareketi Hız Kazanıyor

Projenin kamuoyuna ilk kez duyurulduğu 4 Mayıs 2010 tarihinden bu yana yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verilen Kampanya Tanıtım Toplantısı’nda aynı zamanda kampanya tanıtım filmleri de gösterildi.
Türkiye’de can ve mal kayıplarına yol açan en ciddi sorunlardan birisi olan trafik konusunda koruyucu önlemler alınması ve sorumluluk bilincinin geliştirilmesi amacıyla toplumda farkındalık yaratmak için hayata geçirilen Trafikte Sorumluluk Hareketi, sürdürülebilir ve ölçülebilir çözümler ve sonuçlar edecek şekilde tasarlanmıştır.

İlk kez 4 Mayıs 2010 tarihinde T.C. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısından sonra kampanya kapsamında yürütülen çalışmaların paylaşıldığı 15 Temmuz 2010’da gerçekleştirilen toplantıda konuşan TÜVTURK Yönetim Kurulu Başkanı Erman Yerdelen,  “TÜVTURK olarak böyle bir projenin parçası olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi. Konuyla ilgili kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin katılımının önemine dikkat çeken Yerdelen, projenin toplumu trafikte sorumlu davranmaya davet ettiğini dile getirdi.~Paydaşlar projeye güç katıyor
Toplantıda konuşan T.C. Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın ise, T.C. Ulaştırma Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen projenin, paydaşlarla güçlendiğini ifade ederek, şunları söyledi: “T.C. Ulaştırma Bakanlığı ve Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü başta olmak üzere; İçişleri Bakanlığı ve bağlı Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü; Milli Eğitim Bakanlığı; Çevre ve Orman Bakanlığı; Sanayi ve Ticaret Bakanlığı da kendi iştigal alanlarındaki konularda destek veriyor. Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu, TÜRKAK gibi sivil toplum kuruluşları ile Boğaziçi Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Erzincan Üniversitesi de projenin paydaşları arasında bulunuyor.”

Sorunun çözümü: Ortak ‘Hareket’
Toplantıda konuşan TÜVTURK Genel Müdürü E. Naci Başerdem, “Trafikte Can Güvenliği konusunda koruyucu önlemler alınması ve sorumluluk bilincinin geliştirilmesi konularında toplumu bilgilendirmek birincil hedefimizdir.” dedi. Trafik sorununun yıllardır Türkiye’nin kanayan bir yarası olduğunu belirten Başerdem, “Sorunun temeline indiğimizde, çözümün ortak bir hareketten geçtiğine inanarak bu yola çıktık. Herkesin üzerine düşeni yapması ve sorumlu davranması halinde, çok kısa sürede arzu ettiğimiz hedefe ulaşacağımızdan hiç kuşkumuz yok.” şeklinde konuştu. ~Sorumluluk, kurallara uymak şeklinde algılanıyor
Proje kapsamında Türkiye genelinde yürütülen etki değerlendirme araştırmasından söz eden Naci Başerdem, “Trafikte Sorumluluk Hareketi”nden ne anladıkları konusundaki soruya katılımcıların yüzde 77,5’inin trafik kurallarına uymak, dikkatli araç kullanmak şeklinde cevap verdiklerini, yüzde 10,5’inin trafikte saygılı ve sabırlı olmak, yüzde 7,7’sinin ise emniyet/can güvenliği cevabını verdiklerini açıkladı.

‘Kaza’ trafikte sorumlu davranmaya davet ediyor
Toplantıda, Ezel Akay tarafından yönetilen ve projenin hedeflerine yönelik mesajlar içeren “Kaza” adlı kampanya ana tanıtım filmi ilk kez gösterildi.  Trafikte herkesin bir sorumluluğu olduğunu vurgulayan filmin seslendirmesi proje gönüllülerinden Osman Tan Erkır tarafından yapıldı. Filmde kullanılan Puccini’nin Nessun Dorma aryasını proje gönüllülerinden Ferhat Göçer seslendirdi.

Ana filmin yanı sıra projeye gönüllü destek veren Kenan İmirzalıoğlu, Kenan Işık ve Hepsi Grubu’nun rol aldıkları 3 kısa film ile 3 animasyon film gösterildi. Tüm filmler, önümüzdeki dönemde farklı mecralarda kamuoyuyla buluşacak.~Güvenli Taşıt Hareketi başlıyor
Trafikte Sorumluluk Hareketi projesinin üç ayağından biri olan Güvenli Taşıt Hareketi de toplantıyla aynı gün başladı. İlk durağı Edirne olan ve 16 ilde çeşitli uygulamalarla gerçekleştirilecek Güvenli Taşıt Hareketi, toplumun taşıt ve sürüş güvenliği konusunda bilinçlendirilmesini amaçlıyor. Projeye özel donatılmış etkinlik tırında, emniyet kemeri simülatörü, psikoteknik cihazı, sarhoş gözlüğü gibi uygulamalar bulunuyor. Ayrıca söz konusu illerde hafif ticari ve ağır vasıta sürücülerine uzmanlar tarafından eğitimler veriliyor.

Not: Basın bülteninden
derlemedir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.