Volvo P1800’ü ile hedef 3 milyon mil

İlk kez 1960 yılında Brüksel otomobil fuarında tanıtılan iki kişilik spor coupe Volvo P1800, 2011 yılında üretiminin 50. yaşını kutlayacak. Ünlü İsveçli denizci Pelle Petterson tarafından tasarlanan modelin çeşitli versiyonlarından 46.000 adet üretildikten sonra 1973 yılında üretime son verilmişti. P1800’ün ikonlarından İngiliz aktör Roger Moore, bu otomobili “The Saint” isimli TV dizisinde kullanmıştı. Bir başka önemli P1800 sürücüsü 70 yaşındaki Amerikalı Irv Gordon ise Volvo P1800 ile yeni bir rekora koşuyor. Kırmızı renkli spor Volvo otomobiliyle 2,8 milyon milden fazla yol yapan Irv Gordon, 15 Temmuz’da 70’inci doğum gününü kutlarken, 73’üncü doğum gününden önce 3 milyon mile ulaşmayı hedeflediğini ilan etti. Böyle bir rekor Gordon’un isminin otomobil dayanıklılığı konusunda sonsuza kadar yaşamasını sağlayacak.

New York East Patchogue’da yaşayan emekli fen bilgisi öğretmeni Gordon, Volvo’sunu Haziran 1966’da satın almış ve yıldırım aşkına tutulduğu otomobiliyle ilk 48 saat içinde tam 1.500 mil yol yapmış. İşe gidiş gelişlerinde her gün 125 mil yol yapan Gordon, otomobil bakımı konusundaki fanatikliği ve sürüş tutkusuyla 10 yılda 500.000 mil yol kat etmiş.

Guinness Rekorlar Kitabına Girdi
1998 yılında, 1.69 milyon mile ulaşan Gordon, ticari olmayan bir otomobilin sahibi tek kişi tarafından yapılan en uzun mesafe rekorunu kırdı. 2002 yılında ise Amerikan ve uluslararası medyanın izlediği bir gösteriyle otomobilin 2 milyonuncu milini Times Square’de gerçekleştirdi.~Gordon bugün otomobilini her kullanışında kendi rekorunu yeniliyor, Cincinnati’ye kahve içmeye gidiyor, Rolla, Mo.’da öğle yemeğini, Green River, Wyo.’da akşam yemeğini yiyor. Her büyük rekor sahibi gibi Gordon da zirvede bulunduğu bu günlerde bırakacağı mirası ve kimsenin kıramayacağı bir rekora ulaşma planını düşünüyor.

“73’üncü doğum günüme kadar üç milyon mil fikri kulağa çok hoş geliyor” diyen Gordon, “Ama bu noktaya ulaşıp ulaşamayacağım otomobilden çok bana bağlı. Otomobilin parçaları bunu yapabileceklerini çoktan kanıtladı ama ben kendimden o kadar emin değilim. Her koşulda bu Volvo’nun mühendislik dehası ve benim yaşımdaki insanların dayanıklılığı için mükemmel bir deneme olacak” diye ekliyor.

Gordon üç milyon milin ardından Volvo’sunu ne yapacağına henüz karar verememiş ama kullandığı her mil için en az bir dolar karşılığında otomobilini satmayı da düşünmüş. “Onu bir müzeye park edip insanların, aynı motor, aynı radyo, aynı akslar, aynı transmisyon ve tabii aynı sürücü ile rekorlar kıran otomobili görme keyfini yaşamalarını istiyordum” diye anlatan Gordon, “Ama şimdi bundan kesinlikle vazgeçtim. Onu kullanmaya devam edeceğim ya da 3 milyon dolara satacağım” diye ekliyor. Peki otomobilinden 3 milyon dolar elde ederse ne yapacak? Gordon, Volvo P1800 otomobilinden 3 milyon dolar elde ederse karayoluyla seyahat etmeyi planlıyor.

Not: Basın bülteninden
derlemedir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.