Direksiyonda ODTÜlüler oturuyor

Üretimi, nakliyesi, satışı, tamiri, yan sanayisi de göz önüne alındığında bilim adamı ve mühendisten tamirci çırağına kadar yarattığı istihdam ve ekonomik aktivite ile tıpkı dünyada olduğu gibi Türkiye ekonomisinin de can damarlarından biri olan otomotiv sektörünün direksiyonunda ODTÜlüler oturuyor. Toyota CEO’su ve Genel Müdürü Orhan Özer, MAN Türkiye A.Ş Yürütme Kurulu Başkanı Münür Yavuz, Almanya Bosch Automotive Aftermarket’in Kıdemli Başkan Yardımcılığı yapan Gürcan Karakaş ve Ford-Otosan Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ernur Mutlu, bu isimlerden sadece birkaçı…

ODTÜ tarafından yılda iki kez yayınlanan ODTÜlü Dergisi’nin haberinde Makine Mühendisliği 1982 mezunu Toyota Genel Müdürü Orhan Özer, iş hayatında çok yararını gördüğü çalışma disiplini ve başarma arzusunu ODTÜ’de eğitim gördüğü yıllarda edindiğini söylüyor. ODTÜ’nün Türkiye’nin bir aynası olduğunu belirten Orhan Özer, eğitim gördüğü yıllarda halkın yoksul kesiminden gelen çok değerli arkadaşlar edindiğine işaret ederek “Öyle bir ortamda topluma kayıtsız kalamazsınız zaten. Kimse fanuslardan gelmemiş ODTÜ’ye. Topluma yakın olmanın en büyük gerekçesi ya da en büyük etkeni budur diye düşünüyorum. ODTÜ ruhu dediğimiz zaman, işte bunları toparlayan; yani ülkeye, vatana, topluma hizmet etmeyi gaye edinmiş insanların oluşturduğu bir yapı diye düşünüyorum.” diyor.

Yine bir ODTÜlünün direksiyonunda oturduğu şirketlerden biri de MAN Türkiye A.Ş… Yürütme Kurulu Başkanı Münür Yavuz, 1987 Makine Mühendisliği mezunu. Ağabeyinin de ODTÜlü oluşundan etkilenmesinin yanı sıra ODTÜ’yü seçmesinde, öğrencilere daha özgür hareket etme olanağı vermesinin, kimliği olmasının etkili olduğunu söylüyor.

İş hayatında çalıştığı ODTÜlülerde belirlediği ortak özelliğin belirsiz ortamlarda kendi rotasını çizme özelliği olduğunu belirten Yavuz, “ODTÜlü birisine farklı bir iş verseniz bile ne yapar eder o işin içinden çıkar. Belirsizlikle yaşamak önemli bir beklentidir. Bizim sektörde, büyümeye ve ilerlemeye çalışıyorsanız en önemli kriterlerden birisi de insanların belirsiz ortamlarda kendi rotasını çizebilmesidir. Bu özellik en iyi ODTÜ mezunlarında bulunuyor.” diyor.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.