Filo kiralama işletmelere avantaj sağlıyor

Faaliyet konusu gereği sahadaki satış ve pazarlama elemanlarına araç tahsis eden işletmeler daha önce kendi bünyelerinde bir filo takip departmanı oluştururlar, bu araçların bakım ve takibini yönetmek ve yürütmek için özel bir istihdama dahi giderlerdi. Şimdiyse operasyonel filo kiralama hizmeti veren ve uzmanlık alanı sadece filo yönetimi olan özel “rent a car” şirketleri, bu yükü üstleniyor, işletmelere hem daha avantajlı, hem de toplu ve ekonomik hizmet sunuyor. Bu hizmetler arasında araçların periyodik bakımları, motorlu taşıtlar vergisi ve fenni muayenelerinin yaptırılması gibi işlerin yanı sıra araç takibi, OGS yönetimi ve yakıt tüketimi kontrolü ve yönetimi gibi üst düzey hizmetler de bulunuyor. Hal böyle olunca, örneğin bir ilaç dağıtım şirketi, ülke çapında tanıtım yapan elemanlarına her yıl 100 yeni otomobil satın alıp, bu araçların da tek tek bakım zamanlarını, yakıt durumlarını kontrol etmek yerine, bir operasyonel kiralama şirketiyle anlaşma yaparak daha avantajlı fiyatlarla bu araçları kiralıyor, üstelik bakım, muayene gibi zahmetli işlerle uğraşmıyor ve kendi uzmanlık ve faaliyet alanı dışındaki bir filo departmanının yükünden de kurtulmuş oluyor. İşte tüm bu avantajlar nedeniyle operasyonel filo kiralamada pazar her geçen büyüyor ve bu alana her yıl yeni firmalar da giriş yapıyor.

Kiralama işletmeler ve Kobi’ler için uygun bir alternatif

Zirve yapan otomotiv sanayinin yanında filo hizmetleri sunan şirketler de müşterilerine daha farklı hizmetler sunmaya başladı. Özellikle firmalar kendi araç filolarını satın almak yerine kiralama seçeneğini tercih etmeye başladı. Filo hizmeti veren firmaları ve bunların sundukları fark yaratan hizmetleri yakından inceledik.
~
Otomobil satın almak, trafik tescil işlemleri ve diğer konulardan dolayı, eskiden daha zordu. Hatta ikinci el satın almak bile bürokrasi gerektiren bir işti. Otomotiv firmalarının yapmış olduğu kampanyalar bir tarafa, gelişen bankacılık sistemi ile kredi kullanımı arttı. Münferit otomobil alımının dışında şirketler de daha kolay araç sahibi olmaya başladı. İlk etapta bu seçenek göze hoş gibi gelse de, batılı ülkelerde yaygınlaşan ve “Leasing” adı altında yeni bir kavram ile tanıştık. İşletmeler artık kendi araç filolarını satın almak yerine kiralama yoluna gitmeye başladılar. Yapılan anlaşma süresince kullanılan otomobillerin kira ücretleri ödenirken, anlaşma bitiminde araçlar iade ediliyordu. İlk etapta bu durum olumsuz gibi gözükse de, aslında detaylı bir hesaplama yaptıktan sonra özellikle firmalar için avantaj getirmeye başladığı görüldü. İşte filo şirketleri burada devreye girerek müşterilerine hızlı ve pratik çözümler sunarak, hem maddi hem de zaman açısından büyük kazanımlar sağlıyorlar.

Satın alma daha zahmetli

İşletme tarafından satın alınan bir otomobilin belli başlı yükümlülükleri bulunuyor. Şirket bazlı olarak düşünüldüğünde her otomobil, maksimum seviyede etkin kullanılır. Zaman kavramı şirketler için büyük önem taşıyor. Kaybedilen zaman bir anlamda maddi anlamda zarar olarak şirketlere yansıyor. Yetişilemeyen müşteri aynı zamanda portföy kaybı olmasının ötesinde, güven duygusuna ciddi zararlar verebilir. Oysa ticarette güven gibi bir kavram kimsenin kaybetmek istemeyeceği bir olgu. ~Filolar işte burada devreye giriyor. Sadece araç kiralamakla kalmayıp, kiraladıkları otomobillerin bakımını, trafik fenni muayenelerini, olası kaza sonucu hasar yönetimi, araç serviste uzun süre kalması gerekiyor ise yedek araç temini, vergi, sigorta gibi hizmetler sunarak müşterilerinin omuzundan büyük bir yük alıyorlar. Bunlara ilave olarak sunulan yakıt yönetim sistemi gibi konularda hangi aracın ne kadar yakıt tükettiğini, çevreye bırakılan salınım değerlerine kadar birçok konuda raporları sunuyor. Kısacası kiralayan işletme otomobili kullanıp sadece kendi faaliyet konusuna konsantre olacak. Tüm bu işler için ayrıca personel ve zaman masrafı yapmayacak, bütçesini yormayacak.

Derindere Filo Kiralama hizmet kalitesi ile fark yaratıyor

DRD Derindere Filo Kiralama, ağırlıklı olarak uzun dönemli operasyonel filo kiralama olmak üzere, toplam 13.500 adetlik araç sayısıyla sektörün yüzde 100 yerli sermayeli en büyük oyuncusu olma konumunu sürdürüyor. Araç sayısına göre yüzde 11’lik pazar payına sahip olan DRD Derindere Filo Kiralama, uzun dönemli operasyonel filo kiralama yaparak öncelikli olarak şirketlere bu ihtiyaçları için yeni bir finansal araç alternatifi oluyor. Yeni bir finansal araç olmanın yanı sıra sunulan hizmetlerin bir diğer önemli yanı ise şirketlerin araç filosunun mobilitesini sağlayacak birçok operasyonel destek ve hizmetin sunulmasıdır. Araçların istenen bölgelerde teslimi ile başlayan hizmet süreci periyodik bakım, mekanik arıza, hasar, mevsimlik ve kış lastiği, taşıt vergileri gibi aracın sürekli hareket halinde kalmasını sağlayan her türlü ihtiyacı anında sürmektedir. Özellikle de araçların uzun süreli alıkonmasının zorunlu olduğu hallerde mobilitenin ne denli önemli olduğunu bilen DRD Derindere Filo Kiralama, yedek araç temini ile müşterilerine aralıksız araç kullanımına imkan tanıyor.
~
Bugüne kadar sektörde standartları oluşturan, trend belirleyen ve yeniliklere öncülük yapan bir misyonla hareket eden DRD Derindere Filo Kiralama bundan sonraki süreçte de bu özelliğini sürdürerek hem pazardaki yerini korumayı, hem de pazarın sağlıklı bir altyapıya büyümesine katkı sağlamayı hedefliyor. Sağlıklı bir alt yapı ile büyüyen pazarda küresel oyuncuların da hızla girdiği sektörde pazar payının korunması bile her sene önemli oranlarda büyümeyi ifade ediyor. DRD Derindere Filo Kiralama olarak bu temel stratejiye dayanarak başlatılan insan kaynağı, sistem altyapısı ve bölgesel yatırımlara hızla devam ediliyor. Bütçe ve planlama, iç denetim, müşteri ilişkileri vb. gibi günümüz iş yaşamının önemli gereksinimlerini karşılayacak kadrolarını oluşturarak bu alanda yetiştirmiş ve faydalarını da görmeye başlamış.

ERP yazılım çözümleri ile sahip olduğu ISO belgesi tüm iş akışlarının tek bir sistem üzerinden yürümesini sağlayan, tüm birimlerin entegre olduğu, insan hatasından arındırılmış, hızlı ve hatasız işlemlerin yapılabildiği bir sistem alt yapısında da önemli noktalara gelinmiş.

Avis ve Budget 170 milyon TL’lik yatırımla büyüyor

Araç kiralama sektörünün iki büyük oyuncusu Avis ve Budget ise Türkiye’de rakipleri ile arayı açacak yeni yatırımlara hazırlanıyor. Türkiye’de Otokoç Otomotiv bünyesinde faaliyet gösteren bu şirketler, yeni ofis açılışları ve araç yenilemeyi kapsayan 170 milyon TL’lik yatırım yaparak daha da güçleniyor.
~
Otokoç Otomotiv bünyesinde faaliyet gösteren günlük ve operasyonel kiralama sektörünün büyük şirketlerinden Avis ve Budget, müşteri memnuniyetini en iyi şekilde karşılamaya yönelik yatırımları ile büyümesini sürdürüyor. Avrupa’ya kıyasla araç kiralama oranının çok düşük kaldığı Türkiye’de, potansiyelin büyük olduğuna inanan Avis ve Budget mobil rezervasyon isimli hizmeti ile uç ve kirala kampanyası gibi farklı açılımlarla sektörün gelişmesine katkıda bulunuyor. İki şirketin bu yılki hedefi ise yüzde 20’nin üzerinde büyüme olarak planlandı. Müşteri memnuniyetini karşılamaya yönelik attığı adımlarla başarılı bir yılı geriden bırakan Avis, yüzde 15 büyüme ile kısa süreli araç kiralamada liderliğini sürdürmesinin yanında Budget satışlarını yüzde 30 artırmayı başardı. Avis ve Budget hem kısa hem de uzun dönemli kiralama işini birlikte yapan en büyük şirketler olarak kısa dönemde pazar paylarını yüzde 23’e, uzun dönemde pazar paylarını yüzde 8’e ve toplam araç parkını 13.500 adet seviyesine çıkardı. Avis ayrıca Adıyaman, Konya Havalimanı ve Elazığ ofislerini, Budget ise Atatürk Havalimanı dış hatlar, Çorlu, Van ve İzmit ofislerini hizmete açarak ofis ağını daha da genişletti.

Budget ve Avis’ten mobil uygulamalar geliyor

Günlük ve operasyonel kiralamada bu yılki yatırım tutarı toplam 170 milyon TL olarak belirlenirken, ofis açılışları, araç yenileme gibi alanlarda yapılacak yatırımlarla Avis iki yılda iki kat büyümeyi, Budget ise ikinciliğe çıkma hedefi taşıyor. Bu yıl hizmet ağını genişletmeyi sürdüren Avis’in, Sivas’ın ardınan ofis açılışı yapacağı yeni iller Denizli, Çanakkale, Kaş ve Eskişehir olurken, Budget ise hizmet anlayışını Erzurum, Malatya, Diyarbakır ve Konya gibi kentlere de taşıyacak.
~
Hizmetlerinde fark yaratan projelere imza atan Avis ve Budget, mobil rezervasyon erişimi de sağlamaya başladı. Avis’ten araç kiralamak isteyen müşteriler cep telefonları aracılığı ile www.mobile.avis.com.tr sitesinden, Budget’da ise www.mobile. budget.com.tr sitesinden online rezervasyon yaptırabiliyor.

Yine online ve çağrı merkezleri ile dünyanın her yerine anında rezervasyon imkanı sağlayan 7/24 Tam Destek Hattı ile yol yardımı hizmeti veren şirketler çok yakında iPhone uygulamasını da devreye almayı planlıyor.

Uç ve kirala konseptini Türkiye’de yaygınlaştırmaya çalışan Avis ve Budget, müşterilerine kendi araçları ile seyahat yerine önce havayolu ardından araç kiralamayı tercih ederek zaman ve para tasarrufu sağlayacakları tercihler sunuyor.

Bu kapsamda Avis Türk Hava Yolları ile Budget ise Pegasus Havayolları ile yıl içinde “Uç ve kirala” kampanyaları düzenliyor.

Filo yatırımında da müşteri isteklerini ön plana alan iki şirket yüzde 80’i B ve C segment araçlardan oluşan parkında, dizel araç adedini de yüksek tutuyor.

Filoda ayrıca son dönemde artan talebe paralel lüks 4×4 SUV’ların payı da artıyor.

Ağırlıklı olarak satış pazarlama, teknoloji, sağlık, gıda, enerji ve sanayi kuruluşlarına kiralama yapılıyor. Avis 2011 yılında araç parkına Mercedes C180K‘ya ek olarak Volvo S60, BMW 316 ve Mini Cooper’ı da ekleyerek araç parkını zenginleştirecek.
~
Beyaz Filo, küçük adımlarla büyüdü

Flap Tour Beyaz Rent a Car 1993 yılında 4 genç girişimci tarafından kurularak günümüzün başarılı şirketleri arasına girmeyi başardı. Flap Tur Beyaz Rent a Car günlük otomobil kiralama ve kongre sempozyum düzenleme işleri ile iş hayatına başlamış. Şirkette 7.400’e yakın binek otomobil bulunurken, bu araçların tamamına yakını filo kiralamada kullanıyor. Günlük kiralama yapmayan şirket, yaklaşık 300 adet aracını kaza yapan, periyodik bakımı uzayan ya da belli bir süre kiraladığı aracı kullanamayan müşterilere yedek araç vermek üzere filosunda bulunduruyor. Bundan 18 yıl önce yola iki araç ile çıkan firma, sektörde 2008’i 117 milyon TL, 2009’u 135 milyon TL ve 2010’u ise 140 milyon TL ciro ile kapatarak Ankara’nın 33 ve Türkiye’nin 538’ci en büyük firması olmayı başarmış.

Son üç yılda yaşanan kriz ile birlikte sektörde yer alan pek çok küçük büyük firma pazardan çekilirken, nitelikli hizmet veren firmalara daha yüksek düzeyde sorumluluk bilinciyle yaklaşan Ankara merkezli Beyaz Filo, bu sorumluluk doğrultusunda hareket ediyor. Müşterilerinin her zaman Beyaz Filo’yu bir çözüm ortağından ziyade, bir dost olarak görebileceği çalışmaları artırma yönünde hareket ediyor.

Toplam pazardan yüzde 7’lik bir pay alan Beyaz Filo, sektördeki 18 yıllık deneyimine çok güveniyor. Beyaz Filo, çok sayıda aracı olan ve derin tecrübeye sahip Anadolu’da bir başka kiralama firması olmamasının avantajını yaşıyor. ~Beyaz Filo yöneticileri, gerek satış kanadında, gerekse de satış sonrası hizmetlerinde mutlaka müşterileriyle sıcak diyaloglar kurmayı seven, onları anlayan bir dost yaklaşımına sahip olduklarını belirtiyor. Sıkıntısı olan ve derdine anında çare arayan müşterilerine tüm firma personeli ile sadece bir telefon mesafesinde bulunarak güven duygusunu pekiştiriyorlar. Bine yakın müşterisi bulunan Beyaz Filo, büyük isimlerden küçük ölçekli firmalara kadar ülkenin dört bir yanına hizmet veriyor.

Beyaz Filo müşterilerine OGS yönetimimin dışında hafif ticari grubunda filo yönetim hizmeti de vermeye başladı. Sektörde ilk kez her araç kiralayan firmaya kiraladığı araç adedi kadar netbook verilirken, 2010 yılında sektörde ilk kez gerilla marketing yapan firma da Beyaz Filo oldu.

Sosyal sorumluluk çalışmalarına devam eden şirket, müşteri memnuniyetini artırmak için yatırımlarına devam ederken 2011 için yüzde 25’lik büyümeyi hedefliyor. Firmanın en büyük ve uzun vadeli hedefi ise Türkiye İhracatçılar Meclis’inin 2023’deki hedeflerine paralel olarak araç parkını 202.023 adete çıkarmak.

Sektörün en genç firmalarından Çelik Motor Filo Kiralama herkese hitap ediyor

Çelik Motor Filo Kiralama 2005 yılından beri sektörün en genç ve yenilikçi üyelerinden biri olarak hizmet veriyor. Çelik Motor Filo Kiralama 2010 yılı başından itibaren sadece grup markalarını değil, pazarda talep gören tüm otomobil markalarını kiralayarak farkını ortaya koyuyor. ~Alınan bu karar ile araç parkını önemli ölçüde artıran Çelik Motor Filo Kiralama, 2009’da beş bin adet olan araç parkını 2010’da yedi binlere çıkardı. Yaklaşık 700 müşterilik geniş bir portföyü bulunan Çelik Motor Filo Kiralama, farklı sektörlerde yer alan büyük isimlere de hizmet veriyor.

2011’de araç parkını 10 bin adede yükseltmeyi öngören Çelik Motor Filo Kiralama, yılın ilk dört ayında araç parkını 9.500 seviyelerine çıkardı bile. Çelik Motor Filo Kiralama 2013 yılı için ise sektörde ilk 3 marka içinde olmayı hedef olarak belirlemiş.

LeasePlan, filo kiralama sektöründe bir dünya devi

Dünyada 5 kıta ve 30 ülkede faaliyet gösteren LeasePlan 1.3 milyon aracı yöneterek, bu sektörün dünya lideri konumunda bulunuyor. Uluslararası tecrübesi ve Doğuş Grubu ortaklığından gelen sinerji ile 2010 da LeasePlan Türkiye olarak 800’den fazla müşterinin, 31 farklı marka ve modelden 7.400 aracını yöneterek yüzde 6 pazar payına sahip oldu. LeasePlan’in en önemli farklılığı ise her türlü müşteri ihtiyacına cevap verebilecek ürün ve hizmet portföyüne sahip olması. HazırPlan ile ihtiyacı ve bütçesi sınırlı olan müşterilerin tüm temel servis ihtiyaçları karşılanırken, KonforPlan ile limitler müşterinin konforuna göre belirleniyor. Büyük filolara özel OrtakPlan ileyse açık hesaplama formatını sunuyor.

OGS Yönetimi hizmetiyle yeni kiralanacak tüm araçlar OGS cihazı takılmış ve cihazın dolumu gerçekleştirilmiş olarak müşterilerine teslim ediliyor. Müşteriler ön ödeme yapmaksızın OGS hizmetini kullandıkça ödeyerek, yaptığı harcamaları aylık faturalar ile takip etme kolaylığını yaşayabiliyor.
~
Yakıt Yönetimi Hizmeti’nde ise işletmelerin daha önce kendilerinin yaptığı, kiraladıkları araçlara yakıt sistemlerinin montajı, yakıt giderlerinin takibi ve ödenmesi gibi konularla artık LeasePlan ilgilenerek, müşterilerinin işini hafifletiyor. Şirketler bu hizmetle sadece anlaşmalı istasyonlardan satın alınan yakıtların bedellerini ayda bir defa LeasePlan’a ödüyor. Kiralanan araçlara takılan taşıt tanıma cihazlarıyla hangi aracın ne kadar yakıt aldığı, bu yakıt ile kaç kilometre yol yaptığı, atmosfere salınan karbon gazının miktarı, yakıt tüketimi gibi önemli verileri müşterilerine rapor ediyor ve online olarak da gönderebiliyor.

2011 için filo büyüklüğünü 8 bin adet seviyesinin üzerine taşırken, KOBİ ve uluslararası şirketlerde büyümeyi hedefleyen LeasePlan’ın portföyünün yaklaşık yüzde 74’ü KOBİ’lerden oluşuyor. Pazara sunulacak yeni ürünler, hizmetler ve öncü uygulamalar sayesinde sağlıklı büyümeyi sürdürüp yüzde 15’lik bir büyüme hedefleniyor. Sadece büyüme olarak değil, aynı zamanda marka bilinirliği ve müşteri memnuniyetinde elde edilen başarıyı daha da geliştirmek gibi konular bulunuyor.

Arvento araç takip sistemleriyle filolar daha etkin kontrol ediliyor

Filo şirketlerinin sunmuş oldukları hizmetlerin yanında, bu hizmetlerin bir de arka planı bulunuyor. Yazılım gerektiren bu sistemler için ise başka dev bir firma sektöre hizmet veriyor. Mobil takip sistemleri üretmek amacıyla 2005 yılında yüzde 100 yerli sermaye ile Türkiye’de kurulan Arvento Mobile Systems, bugün sekiz binin üzerinde müşteri ve 120 bine yakın araç referansı ile Türkiye’deki araç takip pazarının en büyük oyuncularından biri. ~Arvento Türkiye’de geliştirip ürettiği yazılımlarını ve cihazlarını 18 yabancı ülkeye da ihraç ediyor. Lokomotif ürünü araç takip ve filo yönetim sistemleri olan Arvento, bu ürünlerin yanı sıra son kullanıcıya yönelik nesne/kişi takip sistemleri ve tekne takip sistemlerini de geliştirip üretiyor. Arvento bugün dünyada mobil takip sistemleri alanında, kendi teknolojisini üreten ve bunu paket halinde sunabilen sayılı şirket arasında yer almayı başardı.

FiloTürk kısa sürede tüm illere yayıldı

Bir Mobiliz kuruluşu olan FiloTürk ise Türkiye’nin ilk Mobil Takip Operatörü konumundaki Mobiliz Araç Takip ve Filo Yönetim Sistemi ürün ve hizmetlerinin satış ve satış sonrası destek hizmetlerini vermek üzere kurulmuş. FiloTürk Türkiye’nin 81 ilinde bulunan yaygın yetkili servis ağı ve satış kanalları ile müşterilerine en hızlı ve en kaliteli hizmet vermeyi hedefliyor. Sektörün yüzde 40’lık bölümüne sahip şirket, bu alanda 20 yıllık deneyim ve bilgiye sahip bir Ar-Ge kadrosu ile müşteri gereksinimine yönelik olarak sistem ve yazılım geliştiren güçlü teknik altyapıya sahip. Mobiliz Araç Takip ve Filo Yönetim Sistemi Türkiye’de toplam 6 binin üzerinde geniş bir müşteri portföyü tarafından tercih ediliyor.
~
Kullanılan en son teknoloji ile geliştirilen Mobiliz Araç Takip ve Filo Yönetim Sistemi yazılımı sayesinde şirketler, sahada görev yapan filolarını, elemanlarını ve yüklerini, internet üzerinden en ekonomik şekilde her an izleyip, bu sayede operasyonlarını daha etkin yönetip işletme giderlerinin azalmasına katkıda bulunuyor. Sistem sayesinde filoların gereksiz yakıt tüketimini önlemeye yönelik, sürücülerin ani kalkış, sert fren ve diğer yanlış araç kullanımlarından kaynaklanan maliyetlerini en aza indiren bir hizmet sunulmakta, olası riskler önceden görülerek kaza olasılığı azaltılmakta, maddi hasar ve işgücü kayıplarının da önüne geçilmekte. Firmalar tarafından belirlenmiş yol güzergahları ihlallerini raporlayan sistem ile ekonomik sürüş takibi yapılabiliyor ve verimli araç kullanımı teşvik ediliyor. Ayrıca geçmişe yönelik çeşitli raporlar üretilip arşivlemek de mümkün. Alantransferi sektörde bir ilki gerçekleştiriyor Filo kiralama ve sistemlerinin yanında, bu sektörde boy gösteren başka oyuncular da bulunuyor. Alan Transfer isimli firma ise müşterilerine Ankara, İstanbul ve Bodrum havaalanlarında verdiği transfer hizmeti ile adını duyuruyor. Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Alan Transferi, teknolojik sistemlerle donatılmış VIP araçlarıyla müşterilerini problemsiz bir şekilde kapıdan alarak havaalanına ulaştırıyor. Alan Transferi bu ilk adımda her türlü protokol bilgisine sahip özel egitim almış ve konusunda uzman personelleri ile havaalanı ile ikamet yeri arasında alternatif bir ulaşımı koordine ediyor. Paylaşımlı, kişiye özel ve grup transferi hizmetlerini sunan şirket, ister şoförlü ister şoförsüz VIP lüks araç filosu hizmeti de sunabilecek geniş ürün çeşidine sahip. Alan Transferi çağrı merkezine 444 1 411 numaralı telefon ile 7/24 Türkiye’nin her tarafından ulaşmak mümkün. Telefon veya internet üzerinden yapılan rezervasyonlarda en geç 30 dk içinde müşteri temsilcisi müşteri ile iletişime geçiyor. Cep telefonundan kısa mesaj ve e-mail ile de rezervasyon teyidi müşteriye ulaştırılıyor. Alan Transferi her türlü önlemi alarak şoföre ulaşılamama durumunda çağrı merkezi ile müşterisine destek veriyor. Özel transferlerde müşteriler istenilen saatte alınarak, havaalanına direkt götürülüyor, paylaşımlı transferlerdeyse aynı bölgede en fazla üç noktadan yolcu alınabiliyor. Çocuklara ise firma yüzde 50 gibi bir indirim sunuyor. Ümit Akkuyu
~
İlkay Ersoy / DRD Derindere Filo Kiralama Genel Müdürü

Şirketimizin başarısının en önemli anahtarlarından biri, sadece birkaç büyük şehirde değil, tüm Türkiye’de yaygın olarak orta ölçekli işletmeleri de destekleyen pazarlama anlayışıdır. DRD Derindere Filo geçtiğimiz 2 yıl sürecinde portföyündeki 1.300 ticari araca ilave olarak, yaklaşık 1.500 yüksek maliyetli aracı portföyünden çıkararak, filosunu 2.800 araç azaltmasına rağmen 14.000 araçlık toplam filosuyla sektörün halen yüzde yüz yerli sermayeli en büyük şirketi durumundadır. Önceliğimiz araç adedini büyütmek yerine nitelikli ve üst segment araç adedi olduğundan, daha çok aktif toplamımızın büyümesi ve özkaynaklarımızın güçlenmesiyle alakalıyız. Araç tercihlerinde benzinliden dizele geçişi takiben artan güvenlik paketi ve otomatik araç talepleri, genel eğilimi değiştiriyor. Eskiden sadece araç marka veya modeli konuşulurken, şimdi hizmet paketi detaylarıyla konuşulmak durumunda. Eskiden müşteri ısrarla araç markasını belirlerken, artık sadece araç segmentini ve hizmet paketini belirliyor ve en uygun aracı konunun uzmanı olan filo kiralama şirketine bırakıyor, en önemli trend bu.

İnan Ekici / Avis ve Budget Türkiye Genel Müdür Yardımcısı

Yeni yatırımlarla yaygın ofis ağı, şoförlü araç kiralama hizmeti, farklı marka ve modellerde araçlar ile müşterilerin her türlü ihtiyacına yanıt vermeyi sürdürmeyi amaçlıyoruz. ~Avis ve Budget ile günlük ve filo kiralama işlerinin tek çatı altında toplanması sayesinde oluşan sinerjiyi toplam 78 ofisimizden hizmet alan müşterilerin de hissettiğine inanıyorum. Lokasyon bazlı ve anlık kampanyalarla sunduğumuz uygun fiyatlar ve kalite anlayışımız sayesinde müşterilerimiz 2011’de de Avis ve Budget’ı tercih etmeyi sürdürüyorlar. Firmalara operasyonel kiralama konusunda önerilerde de bulunuyoruz ve fiyat odaklı karar vermemeleri gerektiğine dikkat çekiyoruz. Sektörde vergi borcunu ödeyemediğinden aracı trafikten çekilen şirketler bile mevcut. Dolayısıyla sadece fiyat odaklı kiralama yapmak sakıncalı olabilir. Biz araçların teslimatından sonraki dönemde sunulan hizmetin içeriğinin büyük önem arz ettiğine inanıyoruz.

Gürkan Gençler / Beyaz Filo Genel Müdürü

Flap Tur Beyaz Rent a Car günlük otomobil kiralama ve kongre-sempozyum düzenleme işleri ile iş hayatına başlayıp bugün itibarı ile de şirketimizde 7.400’e yakın binek otomobil bulunmakta. Bu araçların tamamına yakınını filo kiralamada kullanıyoruz ve günlük kiralama yapmıyoruz. Yaklaşık 300 adet aracımızı da kaza yapan, periyodik bakımı uzayan ya da belli bir süre kiraladığı aracı kullanamayan müşterilerimize yedek araç vermek üzere filomuzda bulundurmaktayız. Sektörde önemli bir potansiyel var ve biz filo kiralamanın avantajlarını firmalara anlatarak öncelikle pazarı büyütmek istiyoruz. Ankara ve İstanbul servislerimiz ile araç bakım ve onarımlarında yine kendi bünyemizde hizmet veriyoruz. Ülkemiz filo kiralama sektöründe tahmini olarak 125.000 adet operasyonel filo kiralama aracı var. Bu tahmini toplam pazar adedine göre de pazardan yaklaşık yüzde 7’lik bir paya sahibiz. Ticari araç kiralanamaması sektörün önemli sorunlarından biri. Yine kullanıcılara kesilen trafik cezalarının tarafımıza geç ulaşması, filo kiralamanın kendine özgü yasal maddelerinin olması gibi pek çok irili ufaklı sorunlar da var.
~
Bora Koçak / Çelik Motor Filo Kiralama Genel Müdürü

Operasyonel kiralama pazarı son yıllarda büyük bir gelişim içinde. Tokkder verilerine göre Türkiye’de otomobil pazarının yüzde 15’ini uzun dönemli kiralanan araçlar oluşturuyor. Bu oran Avrupa’ da yüzde 27 seviyelerinde ve Türkiye pazarında da ciddi bir gelişme bekleniyor. Türkiye’de 2010 yılı sonu itibariyle operasyonel kiralama hizmeti veren araç sayısı 120 bin adet. Fakat açıkçası pazar hakkında çok net verilere sahip değiliz. Daha çok firma beyanları derlenerek birtakım sonuçlara ulaşabiliyoruz. 2011 yılında da bu sayının 140 bin adede yükseleceğini öngörüyoruz.

F. Türkay Oktay / LeasePLan Genel Müdürü

2011 yılı için hedefimiz filo büyüklüğümüzü 8 bin adet seviyesinin üzerine taşırken, KOBI ve uluslararası şirketlerde büyümek. Müşteri portföyümüzün yaklaşık yüzde 74’ü KOBİ’lerden oluşuyor. 2011 yılında pazara sunacağımız yeni ürünler, hizmetler ve öncü uygulamalar sayesinde sağlıklı büyümemizi sürdürerek, yine pazarın yüzde 15 üzerinde büyümeyi hedefliyoruz. Bununla birlikte LeasePlan Türkiye marka bilinirliğini 2011 yılında da artırmayı ve müşteri memnuniyetinde elde ettiğimiz başarıyı daha da geliştirmeyi amaçlıyoruz. Pazarın 2011 yılında yüzde 8 ila 10 civarında büyüyerek 135 binli seviyelere ulaşmasını öngördük. Araç bulunurluğu bu büyümenin önündeki en büyük engel gibi gözüküyor. Seçim sonrası kurumsal talepte bir yavaşlama beklemiyoruz.
~
Özer Hıncal / Arvento Genel Müdürü

Mobil takip sistemleri Türkiye’de ve dünyada son 5 yıldır ivme kazanan konulardan biri. GPRS teknolojisindeki gelişmeler, GSM kapsama alanının genişlemesi, detaylı sayısal haritaların yapılması, donanım maliyetlerinin düşmesi ve geliştirilen akıllı yazılımlar sayesinde herkes tarafından ulaşılabilir ürünler geliştirilmeye başlandı. Sistemler kullanılmaya başlandıkça sağladığı faydalar görülüp daha çok kurum ve kişilerden talep edilmeye başlandı. Bugün talep geçmişe göre daha çok olsa da, hala hem Türkiye’de, hem de dünyada bu sistemleri kullanmayan hatta haberi olmayan çok sayıda firma ve kişi bulunuyor. Biz Arvento olarak bugün 8 binin üzerinde müşteri ve 120 binin üzerinde araç referansı ile Türkiye’deki pazarın büyük bir kısmını yönetiyoruz. 2010’da şirketimiz yüzde 60 büyürken, yeni müşteriye ulaşma oranımız yüzde 300 arttı. Aynı yıl Türkiye’nin ilk 500 bilişim şirketi araştırmasında mobil uygulama yazılım gelirleri kategorisinde ilk üçte yer aldık. 2011 hedefimiz yüzde 80 büyümek ve yurt dışında ise faaliyet gösterdiğimiz ülke sayısını 18’den 30’a çıkararak yurt dışı satışlarının ciromuz içerisindeki payını yüzde 40’a çıkarmak.
~
Tunca Akkaya / FiloTürk Genel Müdürü

Mobiliz, CANbus gibi Türkiye’de henüz benzeri olmayan teknolojileri kullanıcıların hizmetine sunuyoruz. Şu anda sadece Mobiliz’de bulunan CANbus özelliği sayesinde araç bilgisayarından alınan ve sektör için çok önemli olan yakıt tüketimi, depo seviyesi ve motor devir bilgilerinin uzaktan takibi yapılabilmekte ve sistemden raporlar alınabilmektedir. Mobiliz ayrıca mobil operasyonların verimli şekilde yönetilebilmesine büyük katkı sağlayacak olan Entegre Navigasyon Sistemi ile otomotiv teknolojileri çözüm ortağı AVL firması ile birlikte geliştirdiği Eco-Drive teknolojisi konusunda çalışmalarını yeni tamamlamıştır. Entegre Navigasyon Sistemi sürücüye araç içindeki navigasyon ekranı üzerinden merkezden mesaj iletebilmekte ve bu sayede iletişim giderlerinin minimuma indirilmesi ve hedefe en uygun rotanın çizilerek sürücünün en kısa sürede ilgili adrese ulaşması sağlanmaktadır. 2010 yılı sonu itibarıyla geliştirilen Eco-Drive teknolojisi ise geniş araç filosu olan şirketlere sürücü verimliliğini artırma, yakıt ve araç bakım giderlerinden tasarruf etme fırsatı sunmaktadır. Araç bilgisayar sistemi ile entegre çalışan Eco-Drive cihazı yolda seyreden sürücüye sesli uyarılarda bulunarak yol güvenliği ve yakıt tüketimi açısından en uygun tepkilerin verilmesini sağlamaktadır. Mobiliz’in şimdiye kadar gerçekleştirdiği 85.000 adetlik araç takip birimi montaj değeri ile araç takip konusunda dünyanın en büyük 20 firması arasında yer alıyoruz, teknoloji alanındaki deneyimimizin ülkemize kattığı değeri vurgulamak isteriz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.