Ford yarış Otomobili Rahmi M. Koç Müzesi’nde

Rahmi Koç Müzesi, otomobil tutkunlarına geçmişe yolculuk yaptırarak, küçük ve şirin tasarıma sahip BMW Isetta 300’ü ve dünyanın ilk yarış arabalarından olan 1931 Model Ford yarış otomobilini yakından görme fırsatı sunuyor.

1931 Ford Yarış Otomobili

Otomobil tarihinin en önemli kişilerinden biri olan Henry Ford ‘T’ Modeli’ni 1908’de yaratmıştır, ayrıca kendisinin uzun yıllardır süregelen bir yarış otomobili tutkusu vardır. Ford motor üretim bu eşsiz dizayna sahip yarış arabasının karasörü; İndianapolis, İndiana, ABD’deki Dreyer Motorsports Firması tarafından üretilmiştir. Ford motor bu yarış otomobili 1931 yılında üretilmiştir.

BMW Isetta 300 BUBBLE CAR

İtalyan tasarımı Isetta 300 mini bir otomobil. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra kısa mesafelerde ucuza seyahat edebilme olanağı sunmak için üretilmiştir. İspanya, Belçika, Fransa, Brezilya, Almanya ve İngiltere gibi bir çok Avrupa ülkesi tarafından lisansla imal edilen İsetta şimdiye kadar üretilmiş en başarılı ve en sevilen şehir araçlarından biridir.

1955 yılının Nisan ayında ilk kez ortaya çıkan BMW Isetta yumurta benzeri şekli ve bombeli pencereleri sebebiyle, ” Bubble Car(Baloncuk Araba)” olarak da bilinmektedir. BMW motosiklet motorunun yeniden tasarlanıp, değiştirilmesiyle oluşturulmuş olan motora sahip olan Isetta baloncuk arabaların öncüsüdür. İtalyan tasarımının korunmuş parçası olan Isetta Rahmi M. Koç Müzesi’nde meraklılarını bekliyor.


Rahmi M. Koç Müzesi hakkında:

Rahmi M. Koç Müzesi Türkiye’de Ulaşım, Endüstri ve İletişim tarihine adanmış ilk önemli müzedir. Lengerhane binası ve Hasköy Tersanesi olmak üzere iki tarihi bina ile hali hazırda 11.250 m2’lik kapalı alana sahiptir. Müze, 1991 yılında alınan Lengerhane Binasında kurulmuş; binanın restorasyonu Garanti Koza firması tarafından yapılmıştır. Aralık 1994’de açılan müzenin ilk bölümünün süratle büyümesi ile 1996 yılında Haliç’in kıyısında, Hasköy Tersanesi alınmıştır. 14 terk edilmiş bina ve tarihi kızak orijinaline sadık kalınarak restore edilmiş, müzenin ikinci kısmı Temmuz 2001’de açılmıştır. Müzenin koleksiyonu, gramofon iğnesinden gerçek boyutlarda gemilere ve uçaklara kadar uzanan binlerce objeyi içermektedir. Yaklaşık 17 bin metrekarelik açık alanda ise Fenerbahçe Vapuru, Liman II buharlı römorkör, Kont Ostrorog teknesi, Tekel 15 takası, Hasköy-Sütlüce Demiryolu ve İstasyonu, Elmalı Barajı buharlı pompa motorları, B-24 uçak ‘Hadley’s Harem’, Turgut Alp Maçunası, Jet Provost T3A küçük yolcu uçağı, DC 3 yolcu uçağı, çift katlı otobüs double decker 1962 AEC Routemaster–Londra ve atlı karınca ile çocuk oyun alanı bulunmaktadır. Ziyaretçiler, Fenerbahçe Vapuru Büfesi, Coca Cola Büfesi, Demlik Kafe, Café du Levant ve Halat Restaurant’ta yemek yiyebilir. Rahmi M. Koç Müzesi, pazartesi hariç her gün, hafta içi 10.00-17.00, hafta sonu ve resmi tatillerde ise (1 Ekim – 31 Mart) 10:00-18:00 (1 Nisan – 30 Eylül) 10:00-20:00.
Müzeye giriş yetişkin için 12,5 TL, öğrenci için ise 6 TL’dır.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.