Frankfurt Otomobil Fuarı’nda

İstanbul, 23 Eylül 2011. Mazda, geçen hafta düzenlenen Frankfurt Otomobil Fuarı’nda, makyajlı Mazda3’te kullanılan yenilikçi Arka Araç İzleme Sistemi (RVM) ile “Euro NCAP* Advanced” ödülünü aldı. NCAP, sürüşü daha güvenli hale getirmek için bilimsel olarak kanıtlanmış yeni güvenlik teknolojilerini kullanan otomotiv üreticilerini ödüllendirmektedir.

Frankfurt Otomobil Fuarı’nda Euro-NCAP adına ödülü yöneticilerden İletişim Müdürü Marie Brasseur ve Euro NCAP değerlendirmelerinden sorumlu olan Program Müdürü Aled Williams vermiştir. Mazda adına ödülü Mazda Motor Avrupa Başkanı ve CEO’su Jeff Guyton ile birlikte, Mazda Motor Co.’nun Başkanı ve CEO’su, Takashi Yamanouchi almıştır.

Jeff Guyton “Bu ödülü aldığımız için çok gururluyuz; çünkü bu, Arka Araç İzleme Sistemimizin müşterilerimize getirdiği güvenlik yararlarını onaylamaktadır. Otomobillerimizi geliştirirken daha iyi bir yolcu güvenliği sağlamak için ortaya koyduğumuz sıkı çalışmanın sonucudur. Mevcut araçlarımızda sunulanların yanı sıra, mühendislerimiz bütün güvenlik donanımımızı sürekli olarak geliştirmekte ve iyileştirmektedir.” dedi.

Mazda RVM sistemi sürücüye şerit değişimi sırasında tehlikeli durumları ve çarpışmaları engelleme konusunda yardımcı olur. Arka tamponun her iki yanına yerleştirilmiş olan iki radar sensörü, gerçek zamanlı olarak etraftaki araçların uzaklığını ve hızını ölçer. Bir aracın kör nokta bölgesinde olması veya en fazla 50 metre kadar bir uzaklıktan kör noktaya 5 saniye içerisinde yaklaşması halinde, sistem yakınlık gösterge lambasıyla sürücüyü uyarır. Sürücünün yaklaşan araç yönünde dönüş sinyali vermesi halinde, yakınlık gösterge lambası hızlıca yanıp söner ve sesle uyarı sistemi sürücüyü şerit değiştirmemesi yönünde uyarır.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.