Kamyon akrobasisi Youtube’un en popüler videoları

İpin üzerindeki kişi, dünyaca ünlü Amerikalı ip cambazı Faith Dickey. Faith, yüksek ve uzun bir ipin üzerinde yürüme sporu, diğer bir deyişle yüksekte ip cambazlığı alanında dünya rekorunun sahibi.

Faith Dickey, “Yüksek yerlere, uzun iplere ve rüzgarda sallanan iplere alışkınım. Fakat bu ipler sıkı bir şekilde kaya yüzeylerine sabitleniyor. Hareket halindeki iki noktaya bağlanmış olan bir ipte yürümek çok daha farklı bir iş” diyor.

Gösteri üstün yol tutuş sayesinde yapılabildi


Bu videonun başarısının ardındaki güç Volvo Kamyon. Videonun amacı, Volvo’nun lansmanı yapılacak en son çekici modeli olan Volvo FH’ın sunduğu sürüş kolaylığını ve üstün yol tutuşu vurgulamak. Yeni Volvo FH’ın kabini bu kadar kusursuz bir denge sunmasa ve yeni direksiyon sistemi yönlendirme dengesi bu kadar iyi olmasaydı, böylesine bir akrobasi gösterisini gerçekleştirmek asla mümkün olamazdı. Çift taraflı denge sayesinde, her iki kamyon da gösteri boyunca aralarındaki sabit boşluğu koruyabildi.

Yeni Volvo FH serisinin proje yöneticisi Ulf Nordqvist, “Sadece iyi olduğumuzu söylemek yetersiz kalacaktı. Sürüş kolaylığı ve yol tutuş alanında kaydettiğimiz büyük ilerlemeyi herkese somut olarak göstermek istedik” diyor. (Sürücülerden biri ile gerçekleştirilen röportajı http://www.youtube.com/watch?v=RqWmV3LneHg adresinden izleyebilirsiniz.)

Daha önce hiç yapılmadı

Videonun yapımından sorumlu olan Hollywood ekibi bu fikri ilk kez duyduğunda çok şaşırdı.
Normalde James Bond, Harry Potter ve Karayip Korsanları gibi filmlerdeki akrobasi hareketleri üzerinde çalışan Peter Pedrero, “Bunu duyana dek akla gelebilecek her türlü akrobasi hareketinin çoktan yapıldığını düşünüyordum. Fakat hareket halindeki iki kamyonun arasına gerilen bir ipte yürümeyi kimse denememişti. Bu fikri hayata geçirmek son derece zor bir iş gibi görünüyordu. Ama biz zoru başarmayı seviyoruz” diyor.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.