Oyak Renault, 3 milyonuncu motoru üretti

1969 yılında kurulan Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, 1973 yılında, dönemin ekonomik ve teknik şartlarına göre çok yenilikçi ve ileri görüşlü bir kararla benzinli C motor üretimine başlayarak Türk Otomotiv Sanayinde seri olarak ilk otomobil motoru üreten kuruluş olmuştu. 1973-2000 yılları arasında toplam 1 milyon 200 binden fazla benzinli C motor üretildi.

1999 yılında yeni nesil enjeksiyonlu K motorların üretimi için yeni bir motor üretim hattı devreye alınmasıyla Oyak Renault, Türkiye’nin ilk çevreci motorlarını üretmeye başlamıştı. Bu hatlardan çıkan 8 supaplı 1.4 ve 1.6, 16 supaplı 1.4 ve 1.6 yeni nesil benzinli motorlar Oyak Renault’nun ürettiği Renault 19, Megane, Symbol, Clio ve Yeni Renault Symbol’lerin yanı sıra Fransa, İspanya, Slovenya, Kolombiya, Arjantin, Malezya, Romanya’da üretilen Kangoo, Clio, Megane’ları ya da Logan ve Sandero’ları donatarak dünya yollarına çıktı. 2009 yılı itibarıyla benzinli motor üretimine dizel motorların da katılmasıyla Oyak Renault motor üretimi ve ihracatı kısa sürede iki katına çıktı.
1.000 kişinin çalıştığı Mekanik Fabrikası, 4 ayrı üretim hattından oluşuyor.

Motor Departmanında son nesil çok noktadan enjeksiyonlu 1.4 8 ve 16 supap, 1.6 16 supap, değişken supap zamanlamalı (VVT) benzinli ve 1.5 8 supap common rail dizel K motorlar üretiliyor. Motor departmanı 3 ekiple %50’si dizel olmak üzere, saatte 73, haftada 10.000 adet motor üretim kapasitesine sahip.

Vites Kutusu Departmanı Symbol, Clio, Fluence ve Megane HB modellerinde kullanılan vites kutularının işlenmesi ve montajını gerçekleştiriyor ve halen 3 ekiple haftada 6.000 vites kutusu üretiyor.
Şasi Departmanında ise Oyak Renault’da üretilen araçlarda kullanılan ön ve arka takım parçaları işleniyor ve ön ve arka takımın montajı yapılıyor. Ayrıca üretilen araçların motor beşiği ve dingillerin kaynakları gerçekleştiriliyor. Şasi Departmanı ise halen 3 ekiple haftada 6.500 ön-arka takım montajı yapıyor.

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, bugün Renault firmasının Batı Avrupa dışındaki en büyük iştiraki konumunda bulunuyor. Kaporta-montaj ve mekanik-şasi fabrikaları, uluslararası lojistik merkezi ve Ar-Ge merkezinden oluşan Oyak Renault, Renault Grubu’nun dünya çapındaki 38 üretim merkezinden biri. Yıllık 360 bin otomobil ve 450 bin motor üretim kapasitesine sahip. Oyak-Renault, halen Symbol, Clio III modelinin 3 ve 5 kapılı hatchback ve Grand Tour versiyonlarını, Fluence ve Megane HB modelleriyle bu otomobillerin motor ve mekanik aksamlarını üreterek ihraç ediyor. Oyak Renault, Türkiye’nin dördüncü büyük kuruluşu, kuruluşundan bu yana kayıtlarını tuttuğu ve vergilerini ödediği Bursa’nın ise en büyük kuruluşu konumunda yer alıyor.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.