Pagani Zonda R ve Pirelli P Zero’dan dünya rekoru

Pagani firmasıyla gerçekleştirdiği işbirliği sonucunda dünya rekoruna imza atan Pirelli, üstün teknoloji ürünü P Zero slik lastiklerini asfalt zemin üzerine aracın tüm gücünü aktarması ve mükemmel yol tutuşu sağlaması için geliştirdi. 20.83 km’lik Nürburgring pistini 6’47″lik tur zamanıyla tamamlayan Pagani Zonda R’de önde 265/645-19TL arkada ise 325/705-20TL ölçülerinde Pirelli P Zero slik lastikleri kullanıldı.

Geçen aylarda farklı bir süper spor otomobil ve lastik markası tarafından elde edilen rekor, Pirelli ve Pagani işbirliği ile kırılarak dünya rekoru elde edildi. Dünya rekorunu kıran P Zero slik lastiklerinin üretimi, Pagani Zonda R aracı için özel olarak ve  Pirelli’nin motorspoları lastikleri üretimi için kullandığı çözüm, yapı ve materyaller ile gerçekleştirildi. P Zero slik lastikleri, Pirelli’nin yüksek performans ve motorsporları lastikleri için Milano’da kurduğu yeni jenerasyon üretim hattında patenti Pirelli’ye ait robot teknolojisi – Mirs ile enerji israfı olmadan üretildi. Pirelli’nin teknoloji alanındaki mükemmelliğini yansıtan Mirs teknolojisi özellikle ultra yüksek performans ve motorsporları lastik üretiminde kullanılıyor.

Rekorun kırılmasında Pagani’nin yaptığı modifiyeler sonucunda otomobilin 200 kg hafiflemesi de büyük rol oynuyor. Pagani Zonda R’da, karbon-titanyum şase ve hafifletilmiş süspansiyonlar kullanılarak, ağırlık merkezi düşürülerek ve aerodinamik özellikleri geliştirilerek mükemmel sonuca ulaşıldı.

Not: Basın bülteninden
derlemedir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.