Panasonic çevreci bir inovasyona daha imza atıyor!

Panasonic, dizel motorların saldığı egzoz gazındaki parçacık maddeyi[1] alkali metal bileşiği kullanarak ayrıştıran ve arıtan yeni bir katalizör geliştirdiğini ve numunelerin sevkıyatına başladığını duyurdu. Dizel motorların salınımlarına ilişkin düzenlemeler özellikle Japonya, ABD ve Avrupa’da giderek daha da bağlayıcı hale gelirken Panasonic’in dizel motorlu taşıtlar için düşük maliyetli ve enerji tasarruflu bir çözüm sunan bu yeni katalizörü pek çok olumlu beklentiyi de beraberinde getiriyor.

Panasonic şirketinin alt kuruluşu olan Panasonic Ecology Systems Co., Ltd. (Panasonic Ekoloji Sistemleri Ltd.) tarafından geliştirilen alkali bazlı katalizör, parçacık maddenin oksitlenmesini hızlandırıyor ve maddeyi platin kullanımına gerek kalmadan doğrudan ayrıştırıyor. Konvansiyonel platin bazlı katalizörlerinkine denk yanma performansını daha düşük bir ısıda sergileyen [2] yeni katalizör, platin bazlı katalizörün gerektirdiği ısıda kullanıldığında yanma hızını artırmasıyla da dikkat çekiyor. Panasonic’in bu inovasyonu sayesinde enerji tasarrufu artarken CO2 salınımı ve toplam maliyet düşüyor.

Panasonic, katalizörde yeni bir metal bileşiği kullanmanın yanı sıra katalizörün performansını maksimuma çıkaracak yeni bir katalizör kaplama teknolojisi de geliştirmiş bulunuyor. Alkali metal kullanan katalizörlerle ilişkilendirilen dayanıklılık sorununu çözecek yeni bir katkı maddesi de geliştiren Panasonic’in beklemede olan patentler de dahil olmak üzere Japonya’da 84 ve diğer ülkelerde 7 patent başvurusu bulunuyor.

Not: Basın bülteninden
derlemedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.