Peugeot kazandı ve şampiyonluğunu ilan etti!

Şampiyon olmak için Peugeot’ya 13 puan gerekiyordu. 53 otomobilin start almasıyla yoğunluğun önemli rol oynadığı farklı Road Atlanta Pisti’nde, Franck Montagny, Stephane Sarrazin ve Alexander Wurz, güvenlik aracının on kez durdurduğu unutulmaz Petit Le Mans Yarışını kazandılar. Üç pilot, Marc Gene, Nicolas Minassian ve Nicolas Lapierre pilotajındaki Oreca Ekibi’nin Peugeot 908 HDi FAP’sinin beş tur önünde zaferi kazandı.

Road Atlanta’da Peugeot’nun üçüncü kez başardığı bu duble şu ana kadar başarılı geçen bir sezonu taçlandırdı: 5 birincilik (Sebring, Spa-Francorchamps, Imola, Silverstone ve Road Atlanta) 3 duble (Spa-Francorchamps, Imola ve Road Atlanta) ve 4 pol pozisyon (Sebring, Imola, Silverstone ve Road Atlanta). Buna Le Mans 24 Saat’de elde edilen ikincilik, üçüncülük, dördüncülük ve beşincilikler eklendi. Peugeot 2011 yılındaki bu başarı listesine bir kez daha önemli bir satır eklemek niyeti ile Çin’deki finale katılacak.

8 numaralı araç birinci oldu, 7 numaralı yarışı terk etti

Üçüncü sırada start alan 8 numaralı Peugeot 908, Franck Montagny’nin söylediği gibi, hareketli bir yarış başlangıcı yaşadı: “Hiç boş zamanı olmayan bir yarış oldu. Biz yarış başında bir dakika ceza aldık, bu yüzden geri dönmek ve özellikle hata yapmamak için hızlı gitmek zorunda kaldık.” 8 numaralı Peugeot saat 15:12’de liderliği aldı ve rakipleriyle bazen sert geçen düellolara rağmen, Minassian-Gene-Lapierre pilotajındaki Peugeot Oreca’nın beş tur önünde birinciliği aldı.

Varışa kadar belirsizliğin hakim olduğu yarışta, varış çizgisine 100 tur kala kırılma yaşandı; o an 1 numaralı Audi sonlardaki araçlardan biriyle çarpışarak yarış dışı kaldı.
Yarış sonu ikincinin üç tur önünde bitiren Franck Montagny, Stephane Sarrazin ve Alexander Wurz için net oldu. 8 numaralı Peugeot 10 numaralı Peugeot Oreca’nın önünde galip geldi. Stephane Sarrazin “Gerçekten çok mutluyuz” dedi ve ekledi: “Bu, Frank ve benim için sezonun ilk birinciliği. Alex Wurz bu yıl Spa-Francorchamps’da ilk zaferini kazanmıştı, fakat burada o da ilk kez kazandı. Üçümüzün ilk işbirliği için mükemmel bir sonuç aldık. “

Pole pozisyonda start alan Sebastien Bourdais’nin pilotajındaki 7 numaralı Peugeot 908 ise daha az başarılı oldu. Starttan sadece iki saat sonra yarış dışı kaldı (konik dişli arızası) ve böylece Simon Pagenaud ile pole pozisyonu elde eden Anthony Davidson’u yarıştan mahrum bıraktı. Bir Peugeot 908 bu sezon ilk kez yarışı terk ediyordu.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.