Peugeot Türkiye’de gerçekleştirdiği test sonucu

Peugeot, 120 hp güç üreten benzinli motor ve otomatikleştirilmiş 6 ileri manuel şanzıman Auto6R ile daha önce Türkiye’de hiç yapılmamış bir “Yakıt Tüketim Testi”ni yapmak üzere Volkan Işık Akademi ile bir araya geldi. Söz konusu test Peugeot’nun D segmentindeki yeni modeli Peugeot 508 ile gerçekleştirildi.

Edirne’den start alınan tüketim testinde Hatay il sınırına kadar süren 1531 kilometre uzunluğunda bir yolculuk geride bırakıldı. 30 saat süren yolculuk sırasında konaklama da dahil olmak üzere genel ihtiyaçlarla birlikte yaklaşık olarak 12 saat mola verildi.

Bu yolculuk sırasında izlenen rota Edirne, Çanakkale, İzmir, Uşak, Afyon, Konya, Adana ve en sonunda Hatay olacak şekilde belirlendi. Bu sayede bir depo benzin ile 1531 kilometrelik bir yolun geride bırakılması sağlandı.

Test, değişken hava koşulları altında gerçekleştirildi. Gündüzleri 35-36 derecelere varan hava sıcaklıkları gece 11-12 derecelere indi. Güzergah boyunca izlenen yolda şehir içi geçişleri, trafik ışıkları, yol çalışmaları, molalar için sıklıkla otomobilin durmasına neden olan olaylarla karşılaşıldı. Ayrıca belirlenen yol üzerinde Kazdağları (Çanakkale), Spil Dağı (Manisa) ve Toros Dağları geride bırakıldı. Dağ yollarında dik rampa çıkışları ve inişleri ile karşılaşıldı.

Test güzergahında otoyol kullanımı ise toplam rotanın sadece yüzde 15’lik bir bölümünü kapsıyordu. Geride bırakılan tüm yollar şehiriçi trafik koşullarındaydı. Geçilen tüm yollarda trafik kurallarına her an uyum sağlandı.

Edirne’den başlayan yolculuk İzmir’e ulaştığında gece olduğu için aracın tüm aydınlatma sistemi devreye girdi. İzmir ile Afyon arasında geride bırakılan yaklaşık 330 kilometre uzunluğunda bir yol gece katedildi.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.