Renault-Nissan ittifakı ve E-Laad vakfı

Renault-Nissan İttifakı Hollanda’daki elektrik dağıtım kurumları konsorsiyumu e-laad.nl. ile bir anlaşma protokolü imzaladı. Bu işbirliği anlaşması (Memorandum of Understanding) ile Renault-Nissan İttifakı Hollanda’da sıfır salımlı araçların geliştirilmesinde ve yaygınlaştırılmasında en büyük oyuncu olma isteğini bir kez daha ortaya koymuş oldu.

İttifak, bireysel tüketicilere yönelik eksiksiz bir elektrik motorlu araç gamı sunmayı taahhüt ediyor; öncelikle Haziran ayında Avrupa’da 2011 Yılının Otomobili seçilen Nissan LEAF tüketicinin beğenisine sunulacak, onu kısa bir süre sonra Renault markalı eksiksiz bir sıfır salımlı* araç gamı takip edecek. e-laad.nl Vakfı kamuya açık alanlarda Renault-Nissan İttifakı tarafından onaylanan şarj noktaları altyapısını kuracak.
Anlaşmanın tarafları ortak çabaları ile Hollanda’da 2020 yılında %10’luk bir elektrikli araç pazar payına ulaşma hedefi olan Hollanda hükümetine eşlik etmeyi amaçlıyor.

Nissan LEAF, bu yaz Hollanda’da lanse edilecek. Sonbahardan itibaren ise Fluence Z.E. ve Kangoo Z.E. ile Renault markalı sıfır salımlı* eksiksiz bir araç gamı LEAF’i takip edecek. Bu iki araç şimdiden www.renault-ze.nl. sitesi üzerinden rezerve edilebilecekler. Renault Twizy (şimdiden « ön rezervasyonu » yapılabiliyor) ve Renault ZOE ise 2012 başında Hollanda’da satışa sunulacak.

Renault ve Nissan elektrikli araçlarına yerleştirilen navigasyon sistemleri sayesinde müşteriler e-laad.nl Vakfı’nın şarj noktalarının yerlerini belirleme olanağına sahip olacak ve böylece yolculuklarını planlayabilecekler.

Hollanda’da sıfır salımlı araçların geliştirilmesi girişimleri yeni başlamadı. Renault-Nissan İttifakı daha önce 2010 Eylül ayında Amsterdam şehriyle bir işbirliği anlaşması imzalamıştı.

İttifak
1999 yılında kurulan Renault-Nissan İttifakı kullanımda sıfır salımlı ulaşımda dünya liderliğini hedefliyor. Bugün itibariyle, İttifak, elektrikli araç pazarının başarılı olması için gerekli altyapının geliştirilmesini ve vergi teşviklerinin uygulanmasını öngören 90’ın üzerinde işbirliği anlaşması imzaladı.
İttifak, 2015 yılına kadar 500 000 elektrikli araç ve bir o kadar batarya üretim kapasitesine ulaşacak ve böyle bir ölçekte hem elektrik motorlu araçlar ve hem de bataryalarını üreten tek otomobil grubu olacak.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.