Shell’den Ramazan’da yola çıkacaklara tavsiyeler

Çatısı altındaki tanker sürücülerinin eğitimine, iş sağlığına ve güvenliğine büyük önem veren Shell & Turcas, Ramazan ayı boyunca gerçekleşebilecek kazaları önlemek amacıyla “Ramazan Ayında Beslenme” adlı el broşürlerini Türkiye genelindeki tüm Shell terminallerinin ön bürolarından tanker sürücülerine dağıtacak. Tanker sürücüleri; “Ramazan Ayında Beslenme Kılavuzu”  hizmetine ek olarak  Shell terminallerinde sürüş öncesi ve sırasında dikkat etmeleri gereken noktalarla ilgili de bilgilendiriliyorlar. Shell, tanker sürücülerinin yanı sıra Ramazan ayında yola çıkacak olan araç sahiplerini de düşünüyor.  Uzun süre beslenmemeye bağlı olarak ortaya çıkabilecek kaza risklerini önlemek üzere tanker sürücüleri ve araç sahiplerinin özen göstermesi gereken noktalara dikkat çekiyor:

İftardan önce ve sonra en az 1 saat mola verin.

Araç kullanırken kan şekerinizin düştüğünü hissederseniz emniyetli bir yerde durun ve bir süre istirahat edin.

İftarda aşırı ve ağır yemekler tüketmemeye özen gösterin.

Sahurda; uykuyu kolaylaştırıcı, hafif, sindirimi kolay ve enerji verici gıdalar alın.
 
Gece yolculuklarında yine sahurdan sonra en az 1 saatlik mola verin.~Yemek üstüne bol şekerli bir çay veya kahve ile 15 dakikalık istirahat, araç kullanan kişiler için önem taşımaktadır.

Havaların sıcak olacağını da dikkate alarak iftarda ve sahurda bol sıvı alın.

Eğer yolda oruç açmak durumunda kalacaksanız, yanınızda kuru üzüm, kuru kayısı veya hurma bulundurun. Emniyetli bir yerde durduktan sonra orucunuzu açabilirsiniz. Bu tür gıdalar hemen kana karıştığından açlık hissinizi bastıracaktır.

Hafif de olsa uyku veya yorgunluk hissediyorsanız yakındaki en emniyetli yere aracı çekip dinlenin.

Trafikte de sahurdan sonra uykulu sürücü sayısının artacağını, iftar zamanı da evine veya restorana yetişmeye çalışan gergin insanlar olacağını mutlaka dikkate alıp aracınızı daha sakin kullanmaya çalışın.

Not: Basın bülteninden
derlemedir
.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.