Motosiklete başlamak isteyenler için 5 altı tavsiye

Motosiklet ilk aşamada pek çok insanı ürkütebilir. Açık havada, dış etkilere karşı korunmasız olarak hız yapmak, kulağa korkutucu gelebilir. Doğrudur, dikkatli olunmazsa, kurallara uyulmazsa, aşırı hız yapılırsa motosiklet riskli bir araçtır ancak kurallara uyduğunuz, koruyucu önlemlerinizi aldığınız taktirde motosiklet kullanmak o kadar büyük bir keyiftir ki, bir zamanlar asla motosiklet kullanmam diyen pek çok insan bugün bir motosiklet tutkunu. Peki, motosiklete başlamak isteyenlerin hatırlaması gereken 5 altın tavsiye nedir?

  1. Kaporta sizsiniz

Otomobil kullanırken, sizi yağmurdan, çamurdan, diğer araçlardan koruyan bir kaporta vardır. Siz o kaportanın içinde güvenle hareket edersiniz. Motosiklette ise kaporta sizsiniz. Sizi diğer araçlardan, çarpışmalardan, düşmeden, sürtünmeden koruyan hiçbir şey yok. Bu nedenle, kurallara uymak ve korunma ekipmanlarını doğru kullanmak, hayatınızı kurtaracak en önemli detaydır. Motosiklet kullanırken, gaza gereğinden fazla bastığınız her an bu altın kuralı hatırlayın: Kaporta sizsiniz ve siz o yüksek hıza dayanmak için yaratılmadınız. Yavaşlayın.

  1. Kasksız asla çıkmam

Motosiklet sürerken kask takmak bir yasal zorunluluk. Ancak “yasaların/polislerin” görmediği noktada kask takmayı önemsemiyorsanız, motosiklet kullanmak pek de size uygun bir iş olmayabilir. Çünkü kaskı yasalar söylediği için değil, siz kaskın önemini bildiğiniz için takmalısınız. Bu öyle önemli bir şey ki, motosikletle çok yavaş hızda giderken bile dengenizi kaybedebilirsiniz, aniden düşebilişiniz. Hiç yara bile almadan atlatabileceğiniz bir kaza, kontrolsüzce düşerken başınızı asfalta, betona, sağa sola çarptığınız için ölümcül bir kazaya dönüşebilir. Hatta kask o kadar önemlidir ki, kaskınız takılıyken bile düşerken çenenizi yere vurmamak üzere kaskınızı nasıl kullanacağınızı da bilmelisiniz.

  1. Motorcu montu bir aksesuar değildir

Motorcu montu veya diğer motorcu kıyafetleri, motor aksesuarları adı altında satılsa da bunlar aslında güzel görünmek amacıyla giyilen aksesuarlar değiller. Elbette üzerinizde hoş görünmesi bir artıdır ama montunuz düştüğünüz sırada sizi sürtünmelerden korumalıdır. Normal bir kıyafet, asfaltta birkaç saniyelik sürtünmede paramparça olur ve ardından etiniz asfalta sürtünmeye başlar. Oysa motorcu montları özel kumaş yapısı ve koruyucu plakaları ile düşme anında motorcunun vücudunu sürtünmeye ve hatta kırılmalara karşı korumak için üretilmiştir. Dolayısıyla, mont seçerken, görsel olarak sizi tatmin etmesinden öte, koruma şartlarının uygun olduğundan emin olmalısınız. Aynı şekilde pantolonunuzun da motor için özel olarak üretilen, sürtünmeye dayanıklı ve bacak kemiklerinizi koruyacak panellerle güçlendirilmiş olması önemlidir.

  1. Motorcu botu ayağı korur

Motor sürerken giyeceğiniz ayakkabınız, botunuz, motor sürüşü için özel olarak hazırlanmış olmalı. Motorla yana doğru düşerken, çoğu zaman ayaklar motorun altında kalır ve ezilir. Bu da ayağınız için büyük risktir. Oysa doğru motorcu botu, koruyucu tabakaları sayesinde, ayağın darbelerden hasar almasını, ağırlık altında ezilmesini, burkulmasını, kırılmasını önlemek üzere tasarlanmıştır.

  1. Eldiven takmak külfet olmasın

Özellikle yazın, sıcak havalarda, pek çok motosiklet sürücüsü, eldiven takmamaya meyilli olur. Çünkü sıcak altında, güneş altında eldivenler eli çok terletir. Ancak ufacık bir kazada, dengenizi kaybetmeniz halinde, yere ilk değecek vücut noktanız, eliniz olur ve eldiveniniz yoksa, elleriniz asfaltta sürtünerek çok ağır hasar alır. Bu riske girmeyin, eldiven takmak hiçbir zaman külfet olmasın. Bu kurallara dikkat ettiğinizde, motosiklet kullanmak hem güvenli, hem de çok keyifli bir deneyime dönüşecektir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.