Ciğerimizi yedin ama Aston

13,469 km’lik “24 Heures du Mans”ın yani 24 saatlik dünyanın en ünlü spor otomobil markalarının dayanıklılık yarışı Le Mans’ın, bu yıl kazası eksik olmayan markası Aston Martin Formula 1’e ya göz kırpmaya başladı ya da gözü seğiriyor!

Aston Martin’in Formula 1’e, Lotus ya da Williams-Force India ile döneceği kesinmiş gibi açıklamalar yapılıyor.
“Ateş olmayan yerden duman çıkmaz”ın “ateş”iniyse yaklaşık 10 gün önce Autocar yakmıştı. Autocar’ın yaptığı habere göre Aston Martin, Red Bull ile birleşip Formula 1’e dönmek istemiş ama Mercedes motoru kullanma konusunda pazarlığa takılmıştı.

Konu uzun; resmi açıklama olmadan herkes sakız gibi çiğniyor tabi.
Haftanın konuyla ilgili en ilginç açıklamasıysa Aston Martin’in CEO’su Andy Palmer’dan! Palmer açıklamasında “Formula 1 kulislerinin dedikodusu bitmez” demiş…
Özeti “Lemans’tan istediğimizi alamadık, Formula 1’de şansımızı deneyeceğiz!”

kr11Yenge bile “yememiş”!
Britanya GP’de Mercedes, Williams ile kuyruk kuyruğa olan mücadelelerinden galip çıkmak için, 14’üncü turda pit ekibini hazırlamış ama Williams ekibini kandıramamıştı…
Toto Wolff yarış sonrası yaptığı açıklamada “Bu aldatmacayı Williams pit duvarını kandırmak için yaptık çünkü Williams’ın lastiklerini yarış sonuna kadar kullanınca sorun yaşayacağını biliyorduk. Rakip takımı erken pit yapmaya zorladık ama işi yaramadı” demiş.

Hatta Mercedes patronu Wolff’ün Williams taraftarı eşi, bu küçük oyundan sonra Wolff’e “Bizi kandıramazsınız, hahahaha” mesajını atmış.

Şimdi yengeyi kandıramayan bir oyunla, rakip takımı kandırmak biraz hayal tabii!

FIA’dan yarış sonrasında, yönetmelik uyarınca “sahte pit stop”un yasak olduğuna ve buna izin verilmeyeceğine dair bir açıklama yapıldı. Siz bu satırları okurken bu kural yazılı olarak tekrardan bütün Formula 1 takımlarına tebliğ edilmiş olacak!

Efsane araçların, Formula 1 yenilgisi
3 Temmuz 2015 tarihinde; McLaren 650S, Honda Civic ve Formula 1 aracının yarışını kayıt altına alıp YouTube kanalında 4K çözünürlüğünde paylaşan İngiliz Esso firması, #FuelYourSenses etiketiyle sosyal medyayı salladı…

Efsane pist Silverstone’da gerçekleştirilen çekimlerde Jenson Button Formula 1 aracının kokpitinde yer alırken, diğer araçları Stoffel Vandoorne ve Kevin Magnussen kullandı. Sonuçta 10 saniye avansla başlayan iki araç, Formula 1 aracının gücüne yenik düşütü tabii…

Videonun en önemli özelliğiyse, YouTube’da 360 derece kamerayla anlık olarak istediğiniz açıdan yarışı izleyebilmeniz.

Peki, neden köşeme konu oldu bu yarış?
Dünyanın hemen hemen bütün otomotiv “mecraları”, web sitelerinde ve sosyal medya mecralarında bu yarışın YouTube linkini paylaştı ama video beş günde “sadece!” 140 bin kez izlenebildi!
Demem odur ki “Bizim ‘bağzı!’ sanatçılarımız, şu YouTube beğenilerini biraz mantıklı sayılarda satın alsalar da biz de inansak en azından!”
Videoyu merak edenler YouTube arama bölümüne “Esso #FuelYourSenses VR experience” yazıp izleyebilirler…

Toto ve Jean, kafa kafaya
Mercedes’in patronu Toto Wolff, FIA’nın patronu Jean Todt’un motor fiyatlarının düşmesi ilgili iş modelini desteklediğini açıklamış… Konuş konuş çözüm yok… Gelirlerden en az payı alan küçük takımlar için mükemmel olacak da, pastadan devasa dilimi yiyen Renault takımının yüreğine inmese bari…

Aston Martin’in Formula 1’e dönüşü bir dedikodu olabilir ama satış rakamları düşünce, keskin bir kararla, Nissan’dan Andy Palmer’ı markaya dâhil etmemiş miydi!