Araç değişim yaşı

Otomotiv sektörünü tek çatı altında toplamak, satıcılara ve alıcılara kolaylık sağlamak amacı ile faaliyetlerini sürdüren otomobil sitesi  HYPERLINK “http://www.hurriyetoto.com” www.hurriyetoto.com’da, yayınlanan ilanlar üzerinden yapılan değerlendirmeye göre otomobil sahipleri,  ilk otomobillerini 5 yıl içerisinde ve ağırlıklı olarak internet üzerinden değiştiriyor.  Her gün yenilenen yüzlerce ilanı, sektör hakkında güncel haberleri ve kampanyaları bir araya getiren sitenin faaliyete geçtiği 2007 yılından beri, 500.000’in üzerinde araç ilanını yayınlayan sitede ilanların % 34’ü 5 yaşına kadar olan araçlardan oluşuyor. Hurriyetoto.com Portal Müdürü Sema Ceylan Anık araştırma sonucunda elde edilen verileri, “Taşıt kredilerinde faiz oranlarının düşmesi, otomobil fiyatlarının bugüne kadar ki en düşük seviyelerde seyretmesi, otomobil sahiplerinin bütçelerini zorlamadan araç değiştirmelerini sağlıyor. Otomobilde trendlerin sık değişmesi ve birbirinden cazip yeni modellerin piyasaya çıkması da, araç sahiplerinin araçlarını 5 yaşına gelmeden ve yaklaşık 80.000 km seviyelerinde değiştirmelerine neden oluyor. Eskiden otomobil değiştirme yaşı ortalama 8 yıl iken bugün bu yaş 5’e hatta 3’e kadar düşüyor. Garanti süreleri de araba değiştirme yaşını etkileyen bir diğer unsur” diyerek değerlendirdi.~İnternetten satışlar artıyor
Ülkemizde geçtiğimiz yıl 760 bin 913 araç sayısıyla rekor seviyelere ulaşan otomobil satışlarının ikinci el otomobil pazarını da hareketlendirdiğini ve 2011’de 2. el otomobil pazarında daha fazla yükselme beklendiğini belirten Anık, “Tüketiciler artık araçlarını daha çok internet siteleri üzerinden satmayı ve almayı tercih ediyor. Pratik, hızlı ve güvenilir internet siteleri bu aşamada ön plana çıkıyor. Hurriyetoto.com olarak bizler sürekli tüketici ihtiyaç ve beklentilerini takip ederek, analizler yaparak sitemizi ve teknolojimizi geliştiriyoruz. Yalnız ilanlar ile değil verdiğimiz güncel bilgilerle de otomobil piyasasının rehberiyiz” dedi.

Otomobil sahipleri Hurriyetoto.com’u tercih ediyor

Sema Ceylan Anık, “En çok tercih edilen otomobil sitelerinden biri olan Hurriyetoto.com olarak,  geçtiğimiz günlerde bir araştırma yaptırdık. Fokus gruplar üzerinde yapılan araştırma, tüketicilerin Hürriyetoto.com’u güvenilir ve itibarlı otomobil ilan sitelerinden biri olarak gördüklerini gösterdi. Bu sebeple, otomobillerini değiştirmek isteyenler, araç ilanlarını Hurriyetoto.com’a bırakıyor” diye konuşarak, aracını değiştirmek isteyenlerin güven ve itibar nedeniyle Hurriyetoto.com’u tercih ettiğini söyledi. Anık, “Hurriyetoto.com’da tüm otomobil markalarının ilanları yer alıyor ama en çok Renault, Ford, Fiat, Volkswagen ve Opel marka araçların ilanı bulunuyor. İlanlardaki araçların yaklaşık % 66’sının fiyatı 10.000 – 30.000 arasında değişiyor” diyerek fiyat aralığı konusunda da bilgi verdi.


Not: Basın bülteninden
derlemedir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.