Kurumsal yönetim notu 85,83’e çıkartılan Tofaş

Türk otomotiv sanayinin öncü kuruluşu Tofaş’ın kurumsal yönetim derecelendirme notu 84,17 (10 üzerinden 8,42) seviyesinden 85,83’e (10 üzerinden 8,58) yükseltildi. Tofaş, bu not artışıyla İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Kurumsal Yönetim Endeksi’nde en yüksek nota sahip otomotiv şirketi oldu.

İMKB Hisse Senedi Endeksleri Temel Kuralları çerçevesinde, Saha Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş. tarafından “Pay Sahipleri”, “Kamuyu Aydınlatma ve Şeffaflık”, “Menfaat Sahipleri” ve “Yönetim Kurulu” olmak üzere dört ana başlık altında hazırlanan yeni dönem raporu kapsamında, Tofaş’ın geçen yıl 84,17 (10 üzerinden 8,42) olan kurumsal yönetim derecelendirme notu 85,83’e (10 üzerinden 8,58) yükseltildi.

Tofaş CEO’su Ali Pandır, kurumsal yönetim derecelendirme notundaki bu artışın Tofaş’ın tüm paydaşları için uzun soluklu değer yaratma anlayışının bir sonucu olduğunu belirterek, “Kurumsal Yönetim İlkeleri’ne uyum çerçevesinde bugün ulaştığımız nokta, hissedar ve yatırımcılarımıza karşı sorumluluk ilkesiyle hareket ettiğimizin en önemli göstergesidir. Tofaş’ın İMKB Kurumsal Yönetim Endeksi’nde en yüksek nota sahip otomotiv şirketi olması da bize ayrıca gurur vermektedir” dedi.

“Endeksin kuruluşunda yer aldık, 4 yılda notumuzu 10,11 puan artırdık”

Türk otomotiv sektörünün öncüsü Tofaş’ın 2007 yılında hayata geçen İMKB Kurumsal Yönetim Endeksi’nin kurulmasını sağlayan 5 şirketten biri olduğunun altını çizen Ali Pandır, “Endeksin kuruluşundan itibaren şirketimizin kurumsal yönetim performansı incelendiğinde, 2007’de ilk resmi derecelendirme notumuz olan 75,72’yi (10 üzerinden 7,57), 2011 itibariyle 85,83 (10 üzerinden 8,58) seviyesine yükselttik. Aradan geçen 4 yılda kurumsal yönetim derecelendirme notumuzun toplamda gösterdiği 10,11 puanlık bu artış dikkat çekicidir. Tofaş olarak yatırımcılarımızın ve toplum güveninin tesis edilmesinde önemli bir rol oynadığına inandığımız kurumsal yönetim performansımızı daha da yukarılara taşımak için aynı özen ve istekle çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.