Lamborghini, 50. yılını özel Aventador LP 720-4 50° Anniversario ile kutluyor…

720 HP’ye yükseltilmiş gücü, performans odaklı yeni ön ve arka tasarımı, özel gövde rengi ve eşsiz iç mekân süslemeleriyle Aventador LP 720-4 50° Anniversario, Lamborghini tarihinde üretilmiş en özel modellerden biri. Dünya çapında başarılara ulaşmış karbon fiber monokok gövdeli, 12 silindirli motorlu ve sürekli dört tekerlekten çekişli model, serisinin zirvesini temsil ediyor. Aventador LP 720-4 50° Anniversario’nun 720 HP gücündeki 6.5 litrelik 12 silindirli motoru, Aventador LP 700-4’te yer alan V12 motordan 20 HP daha güçlü ve bunu özel bir motor kalibrasyonuna borçlu. Son derece hızlı vites değişimi sağlayan ISR şanzımanı sayesinde yıldönümü modeli 0-100 km/s hızlanmasını sadece 2.9 saniyede tamamlıyor ve 350 km/s’lik maksimum hıza ulaşabiliyor.

50° Anniversario modelinin ön ve arka kısımları yeniden tasarlanarak aerodinamik anlamda da geliştirildi. Ön hava girişleri ve aerodinamik kanallar büyütülüp genişletilirken yanlara küçük kanatlar eklendi. Arka bölüm tamamen yeni ve büyütülmüş difüzöre sahip. Genişletilen hava kanalları ise motor bölümünün daha iyi havalandırılmasına imkân veriyor. En yüksek hızlarda dahi mükemmel yol tutuşunu, (Aventador LP 700-4’e kıyasla yüzde 50 oranında artırılan ve hızlanmaya engel olmayan) aerodinamik verimliğe borçlu.

50° Anniversario versiyonu için yeni geliştirilen Giallo Maggio (Mayıs Sarısı) gövde rengi, Miura döneminden bu yana Lamborghini müşterileri tarafından en çok tercih edilen renge ve Mayıs 1963’te kurulan Automobili Lamborghini’ye saygı niteliği taşıyor. Giallo Maggio, çok güçlü bir parlama efektine sahip tamamen yeni bir renk ve sadece bu versiyonda bulunacak. Ön ve arka bölümlerle yan marşpiyeler Giallo Maggio ve mat siyah olarak çift renkli boyanarak Avantador’un akıcı hatlarının ortaya çıkmasına yardımcı oluyor. Parlak siyah renge boyalı jantlarsa bu renk kombinasyonuna mükemmel şekilde uyum sağlıyor. Aventador LP 720-4 50° Anniversario’yu, Ad Personam adlı kişiselleştirme programıyla akla gelebilecek her renkte sipariş etmek de mümkün.

Aventador LP 720-4 50° Anniversario’nun iç mekânı son derece doğal ve yarı anilin deriyle kaplı. Aventador 50° Anniversario için özel olarak geliştirilen bu deri, titiz tabaklama ve renklendirme işlemlerinden geçirilerek doğal görünüm ve yumuşaklğa ulaşacak şekilde hazırlandı. Renk seçenekleri için Lamborghini’nin anavatanı olan İtalya’nın Emilia-Romagna bölgesinden ilham alındı. Nero Ade (siyah), bölgedeki toprak rengini hatırlatan kahverengi tonu Terra Emilia ile kombine edildi ve modelin eşsiz olmasına katkıda bulundu. Buna alternatif bir renkse dış renge uyum sağlayan sarı renk tonu Giallo Quercus. Aracın sportif doğasını ortaya çıkaran bu renk, adını Sant’Agata Bolognese’in armasında yer alan sarı meşe ağacından alıyor. Her iki renk tercihi için de seçilebilen ve bu özel yıldönümü modeli için sunulan eşsiz baklava şeklinde Q-Citura dikişler, Aventador 50° Anniversario iç mekânındaki kaliteli İtalyan el işçiliğini gösteriyor.

Markanın yıldönümü yılı olan 2013’te üretilen tüm Lamborghini modellerinin kokpitlerinde 50. yıldönümü amblemi bulunuyor. Her Lamborghini gibi bu amblem de ileri teknoloji ve işçiliğin birleşimiyle yaratıldı. Amblem, patenti Lamborghini’ye ait olan Forged Composite adlı karbon fiber malzemeden üretiliyor ve bu sırlı “50.” logosu deneyimli uzmanlar tarafından el işçiliğiyle son şekline getiriliyor.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.