Otomobilin patronları altın peşinde

Mutluluğun hakim olduğu bazı akşamlar vardır. Auto Bild ve Bild am Sonntag’ın Altın Direksiyon ödüllerinin verildiği akşam da sunucusundan konuklarına işte bunlardan biri. Parıltılı ciro rakamları, iyi konjonktür ve altın kazanma olasılığı 300 konuğun doldurduğu salondaki heyecanı iyice tırmandırıyor. Bu gece toplam 8 adet ödül verilecek. Otomobil dünyasının en önemli insanlarının heyecanlanmaya başladıklarını, koltuklarında sinirli sinirli kıpırdanmalarından görebiliyoruz. İlk yorum Opel Başkanı Reilly bir kez daha ödül almalarının kendileri için önemli olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Çünkü her Altın Direksiyon, personelde çok güçlü bir itici etki yaratıyor.” Geçtiğimiz yıl ödül töreninin yapıldığı günde ana firma GM, Opel’in Magna’ya satışından vazgeçtiğini açıklamış, akşamında da Astra’ya Altın Direksiyon ödülü verilmişti. Bu ödül ile işçi konseyi başkanı Klaus Franz, fabrika fabrika gezip çalışanlara moral vererek motive etmişti. Motivasyon çalışmaları işe yaramış gibi görünüyor. Çünkü kompakt Meriva’nın kazandığı Altın Direksiyon ile Opel, en azından model yelpazesinde doğru yolda olduğunu kanıtladı.~Yeşil Direksiyon: Peugeot iOn
Yeşil direksiyon ödülü, otomobil üreticilerinin çevrecilik konusunda alabilecekleri en prestijli ödüllerden biri. iOn ödüle, Avrupalı üreticilerin ilk seri üretim elektrikli otomobili olduğu için layık görüldü. Başkan Jean-Marc Gales konuşmasında, geliştirme çalışmalarındaki başarıları için Mitsubishi’ye de (iMiEV) teşekkür etti. Reilly ise teşekkür konuşmasında, artık sayıların da düzelmesi gerektiğini söyledi. Ferdinand Piech’in imparatorluğunda ise rakamlar da çok iyi. 10 markadan oluşan endüstri devinin durumu gerçekten de harika. Danışma Kurulu Başkanı, o akşam ödül alacak tüm modellerini büyük bir dikkatle inceliyor: Küçük sınıfta rakiplerini çok büyük bir farkla geride bırakan Audi 1, okurlardan en yüksek oyları alan Porsche Cayenne ve VW Sharan ve 2010 jürisinin elit sınıfın lideri olarak belirlediği A8. Bu yıl jüri, hem forma hem de içsel özelliklere büyük önem verdiğini kanıtladı. Durum böyle olunca hiçbir Altın Direksiyon mücadelesi, üst sınıftaki kadar sert olmamıştı. Audi A7, BMW 5 Serisi ve Mercedes CLS arasındaki mücadele neredeyse tampon tampona gitti. Bu sınıfta belirleyici rolü ise jürinin 19 yayın yönetmeninden oluşan kısmı oynadı: Gazetecilerin sevgilisi olan CLS, ödülü kazandı. Bu karar en fazla, BMW’yi üzdü. Neticede 5 Serisi, katıldığı birçok karşılaştırmadan birincilikle ayrılmayı başarmış bir otomobil.~ Neyse ki Başkan Norbert Reithofer’ın yüzündeki olumsuz ifade, Fahri Direksiyon ödülüne layık görüldüğünü öğrenip ödülünü almak üzere Auto Bild Yayın Yönetmeni Bernd Wieland’a doğru ilerlerken yok oldu. Reithofer’ebu ödül, yeni rotalar çizebilme cesareti ve asla çok hızlı tatmin olmama özelliği nedeniyle verildi. Yeşil Direksiyon ödülünü evsahibi Bild am Sonntag’ın Yayın yönetmeni Walter Mayer verdi. Peugeot Başkanı Jean-Marc Gales’e verilen ödülün sahibi isei On’du. Avrupalı büyük üreticilerin ilk elektrikli otomobili olani On için Mayer “bu ödül, ilerleme arzusu, yeteneği ve cesareti için veriliyor” yorumunu yaptı.  Bu sözler insanların kötü günleri geride bıraktığını düşündüğü bu akşama kesinlikle çok uygundu. Daimler Başkanı Dieter Zetsche geçtiğimiz yıl aynı sahnede şu yorumu yapmıştı: “Kriz hafiflese de tamamen yok olmadı. Yani hala riskler var.” Otomotivin beyin takımı 2010 yılında da hemen hemen aynı düşünüyordu ama daha önce de dediğimiz gibi bu yıl umutlar daha fazla.

Audi A8
Çıtanın belirleyicisi

Ingol stadtlı lüks asfalt gemisi jüriden en yüksek puanları topladı ve lüks sınıftaki zorlu yarışı Bentley Mulsanne ve Jaguar XJ’in önünde bitirdi. A8’in ödülünü ise Audi Başkanı Rupert Stadler aldı. ~Audi
Lüksü küçülttü

Audi Geliştirme Şefi Michael Dick, A1’in başarısından gurur duyuyor. Audi’nin 32 yıldan sonra ürettiği ilk küçük sınıf modeli olan A1, rakiplerine büyük bir fark atarak birinci oldu.

Opel Meriva
İç mekan mucizesi

Opel doğru yolda ilerlemeye devam ediyor: Geçen yıl Astra’nın ardından bu yıl da Merivaile kompakt sınıfın ödülünü kazandı. Meriva’nın ödülü Başkan Nick Reilly’ye teslim edildi.

VW Sharan
Ailelerin sevgilisi

Okur oylarıyla verilen iki ödülden vanlar için verileni bu yıl VW Sharan’a gitti. VW Geliştirme Şefi Ulrich Hackenberg, aile otomobilleri sınıfındaki bu ödüle çok sevindiğini açıkladı.

Mercedes CLS
Parıldayan yıldız

Orta ve üst sınıfların kıyasıya savaşında galip neredeyse kıl payıyla belirlendi. Sonuçta kazanan CLS’nin ödülünü Daimler Başkanı Dieter Zetsche teslim aldı.

Cayenne
Çamur kralı

Siz de Porsche Cayenne hayali kuruyormusunuz? En azından Avrupalı okurlarımız kuruyor olmalı ki Cayenne’i SUV sınıfının lideri yaptılar. Ödülü yeni başkan Matthias Müller aldı. 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.