Renault, Eco2 çevre imzası kriterlerini güçlendir

Renault, 1995 yılından bu yana otomobillerinin ömür döngülerinin her aşamasında faaliyetlerinin çevresel etkilerini dikkate alan bir yaklaşımı benimsiyor.

Bu çevre seferberliğinin en önemli unsuru ise 2012 yılına kadar 4 model içerecek olan eksiksiz ürün gamı ile %100 elektrikli araç.

eco2 çevre imzasının kullanılmaya başlamasının 4. yıldönümü nedeniyle Renault, araçlarının bu imzaya hak kazanma kriterlerini güçlendirdi.

Ayrıca, Environmental Investment Organisation (EIO) isimli İngiliz Sivil Toplum Kuruluşuna göre, Renault Avrupa’da otomotiv sektöründe en az CO2 yayan şirketler arasında 1. sırada yer alıyor ve karbon izi konusundaki iletişim faaliyetlerini sürdürüyor.

eco2 imzasının verilme kriterleri güçlendirildi

Uygun fiyatlarıyla herkes için ulaşılabilir elektrik motorlu araçlar gamı ile ilgili yatırım ve faaliyetlerinin yanı sıra Renault, otomobilin ömür döngüsünün her aşamasında çevreye olan olumsuz etkilerini azaltmaya özen gösteriyor ve bu doğrultuda çalışmalar yapıyor. Renault eco2 imzasının kullanılmaya başlamasının 4. yıldönümü nedeniyle Renault, en ekonomik ve en çevreci Renault ve Dacia modellerinin seçilme kriterlerini katılaştırdı.

Böylece, eco2 kabul kriterleri güçlendirilerek aşağıdaki gibi oldu:

ISO 14001 onaylı bir fabrikada üretilmiş olmak (değişmedi),

120 g CO2/km’den daha az salım değerine sahip olmak (140 g yerine) veya biyoyakıtlarla uyumlu olmak,

Toplam plastik kütlesinin %7’sinden yüksek geri dönüşümlü plastik miktarı içermek (% 5 yerine) ve kullanım ömrünün sonunda ağırlığının %95’i oranında yeniden değerlendirilebilir özellikte olmak.

Bu çevre politikasını en sembolik şekilde yansıtan modellerden biri kullanımda CO2 salımı iki yılda 104 g/km’den 90 g/km’ye düşen Twingo dCi oldu (%13’ten fazla azalma).


Karbon izi ile ilgili iddialı hedef

Karbon izi, otomobil üretiminde kullanılan hammaddelerin çıkarılmasından aracın ömrünün sonuna kadar, otomobil ürününün ömür döngüsünün her bir aşamasında atmosfere saldığı sera etkili gazlara tekabül ediyor.
Renault 2016 – Drive the Change stratejik planı çerçevesinde, Renault karbon izini 2013 yılına kadar %10 ve 2013 – 2016 yılları arasında buna ek olarak %10 azaltmayı taahhüt ediyor.

Renault, sürekli olarak araçlarının CO2 salımlarını azaltmaya çalışıyor: Bugün itibariyle 135 g/km olan Avrupa ürün gamının ortalama emisyon değerinin 2013’te 120 g/km’ye ve 2016’da 100 g/km’nin altına düşürülmesi planlanıyor.

Bu çevreci politika İngiliz STK Environmental Investment Organisation (EIO) tarafından ödüllendirildi. EIO’ya göre Renault, Avrupa otomotiv sektöründe en az CO2 yayan şirketler arasında 1. sırada yer alıyor.
Renault, Nisan 2011’de üretim kategorisinde Avrupa sürdürülebilir enerji ödülünü de kazanmıştı.

Not: Basın bülteninden derlemedir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.