Teknolojide son moda

Güneş ile telefon etmek
Kulağa hoş bir fikir gibi geliyor. Cep telefonu ve navigasyon cihazlarını güneş enerjisi ile şarj etmek bir yandan enerji ve para tasarrufu sağlıyor, diğer yandan ise gereksiz salınımların önüne geçiyor. Almanya satış fiyatı 25 Euro olan Medion markalı Solar Charger şarj aleti güneş ışınlarını elektriğe dönüştürüyor. Solar Charger, üzerine ışık geldiği sürece, toplam 8 adaptörü sayesinde neredeyse tüm cep telefonlarının yanı sıra, iPhone gibi MP3 çalarları da şarj edebiliyor. Ne yazık ki sistem, normal ışıkta çok yavaş, direkt güneş ışığında ise yavaş şarj ediyor. Direkt güneş ışığında bile boş bir telefon aküsünün şarj olması için, 15 saat gerekiyor. Bunun nedeni ise güneş pillerinin 29 cm2’lik küçük yüzeyi. Peki ama kim telefonunu 15 saat güneş altında bırakır ki? Ayrıca geceleri de güneş yok.

SONUÇ

Güneş enerjisi ile telefonlaşmak mı? Güzel fikir. Ancak bunun için Solar Charger’ın şu andakinden 3 kat büyük ve katlanabilir olması gerekiyor. Ancak bu şekilde aküleri daha mantıklı sürelerde şarj edebilir. Bu cihaz sadece acil durumlarda kısa süreli yardımcı olabilir. Yani günlük kullanıma hiç uygun değil.~Süper ses
Harman/Kadron’un yeni surround sistemi MS8’in ilk testlerine katılma fırsatı bulduk. Radyo ve hoparlör arasında konumlandırılan bu cihazın montajını sürücü yapabiliyor. Kulaklığı taktıktan sonra sistemin yönlendirmelerini takip edip, üç boyutlu sesi hazır hale getiriyor. Cihaz böylelikle sanatçının ve enstrümanların sesini net bir şekilde sunuyor. Canlı konser kayıtlarında ise gerçek bir konser ortamı yaratıyor. Sistemin Almanya satış fiyatı ise 799 Euro.

iPhone, iPad ve diğerleri için yeni uygulamalar

Yeni iPad, bir navigasyon sistemi olarak da her geçen gün daha fazla tercih edilmeye başladı. Avrupa için Marco Polo imzalı yeni bir navigasyon uygulaması geliştirildi. Cihaz otel bilgileri dışında mesafe hesaplama ve toplu taşıma bilgilerini sunmasının yanında dijital bir ajandaya da sahip. Şehir bilgileri direkti Pad’lara kayıt edildiğinden, veri indirme ücreti bulunmuyor. Almanya satış fiyatı: 9.99 Euro.  Almanya Telekom’un müşterilerine sunduğu ücretsiz navigasyon yazılımı Navigon Select, artık Android işletim sistemli telefonlarda da çalışıyor. Ekstra bedel ödeyerek programa, anlık trafik sıkışıklığı bilgilendirme ve trafik kamerası uya-rısı yetenekleri deeklenebiliyor. ~iPad’a rakip: aPad
 a-rival imzalı aPad’lar Android iş-letim sistemi ile çalışıyor. GPS uyum-lu uydu antenine sahip cihazlar na-vigasyon hizmetinin dışında WLANdestekli kablosuz internet erişimi desunuyor. a-Pad’de 8 inç ve 10 inçlikekran seçenekleri bulunuyor. Önkısmında bir kameraya da sahipolan bu küçük tablet PC’ler’de, Rus-ya hariç tüm Avrupa haritaları ve bol-ca Android uygulaması yüklü. Opsi-yonel cep telefonu modülüyle a-Pad, otomobilde internet bağlantısıda sağlıyor. 


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.