Babalar Günü için laptop seçme rehberi

Babalar Günü geldi çattı ve dijital çağın güldür güldür hayatımıza sirayet ettiği bu yeni dönemde, otomobil kadar büyük bir ihtiyaç olan bilgisayarların, babalarımız için harika hediyeler olacağina şüphe yok. Peki, babanıza hediye olarak bir laptop almadan önce bilmeniz gerekenler nedir, doğru laptop nasıl seçilir? İşte 5 maddede laptop seçme rehberi.

RAM yoksa işlemci işe yaramaz
Babalar günü hediyesi olarak güçlü laptop tercih edecekseniz, ilk aklınıza gelen çözüm, en güçlü işlemciye, en pahalı fiyata sahip olan laptop değil, en sorunsuz çalışacak konfigürasyonu seçmek olmalıdır. Çünkü sadece babanız için değil, tüm laptop kullanıcıları için, tüm uygulamaları hızla açan, internete hızla bağlanan, videoları yüksek çözünürlükte çalıştıran, oyunları takılmadan oynatan bir cihazın anahtarı, doğru konfigürasyonu bulmaktır. Bunun için de, düz mantıkla ilk baktığımız yer, cihazın işlemcisi olur. Ancak bu bakış açısı sizi hataya sürükleyebilir. PC’nizde, işlemcinin yoğun bilgi akışına ayak uyduramayan bir şişe ağzı sorunu bulunur ki, ona kısaca RAM diyoruz. Eğer RAM’iniz yeterince çok ve hızlı değilse, işlemcinin işlediği tüm bilgiler RAM’in önünde, Ramazan’daki pide kuyruğu gibi, uzar gider. Hepsi de, RAM’de boş bir alan açılması için sırasını beklemeye başlar. Dolayısıyla, bilgisayarınız hızlı çalışmaz. İşlemciniz ne kadar güçlü olursa olsun, bilgisayarınız takılır, yavaşlar, donar ve sizi çıldırtır. Bu nedenle, yeni bir bilgisayar satın alacakken işlemcinizle RAM’inize uygun bütçeler ayırmayı ihmal etmemelisiniz. Masaüstü bilgisayar aldığınızda RAM’leri daha sonra değiştirmeniz daha kolay olabilir ama Laptop veya Notebook satın alacaksınız, eğer pratik bir RAM kapağı yoksa, cihaza RAM eklemek için teknik servise başvurmanız gerekebilir. O nedenle, ihtiyacınız olacak fazla falza RAM’i cihazı satı alırken sipariş vermek isteyebilirsiniz.

Teknik servis
Satın alacağınız cihazı seçmeden önce hangi markadan seçmek istediğinize karar vermelisiniz zira özellikle laptoplar sonradan müdahaleye pek açık cihazlar değildir ve çoğu zaman teknik servis desteğine ihtiyaç duyulur. Özellikle babanızın işleri, yoğunluğu arasında, laptop’ın teknik servis ihtiyacı oluşursa, bu hizmeti en hızlı ve güvenilir şekilde verebilecek güçlü bir marka, onun hayatını kolaylaştırackatır. Bunu otomobiller gibi düşünün. Teknik servisi bulunmayan bir otomobili kimse almak istemeyecektir. Dolayısıyla Türkiye’de çok uzun zamandır, güçlü ve köklü bir servis ağına sahip olan HP cihazları babanız için çok uygun olabilir. Örneğin,  HP Pavillion modeli bir laptopla hem işini yapabilir, hem de oyun ve eğlence uygulamalarını kolayca çalıştırabilir.

Ekran kartı
Video oyunlarını sorunsuz çalıştıracak bir oyun bilgisayarı kurmaya niyetliyseniz, RAM ve işlemci ile beraber, ekran kartına da odaklanmalısınız. Laptop kullanmayı tercih edenlerdenseniz, bu cihazlar dahili ekran kartlarıyla da gelebiliyor ve pahalı bir oyun ekran kartına gerek duymadan da çalışabiliyor. Ancak, toplama bilgisayar hazırlamak istiyorsanız, ekranınızda görüntü elde edebilmek için harici bir ekran kartına ihtiyacınız var. Ekran kartı seçerken dikkat etmeniz gereken önemli bir detay, kartın çok ısınacak olmasıdır. Oyun bilgisayarı kurmaya niyetliyseniz, “cayır cayır” yanan bir bilgisayara hazır olmalısınız.

Soğutma aparatları
PC satın alırken, soğutma meselesini göz ardı ederseniz, büyük hata yaparsınız. Bunun içinde öncelikle kartın üzerindeki soğutma aparatının güçlü olması işinizi kolaylaştırır. Ardından da hem işlemcinizin hem de ekran kartınızın soğutma fanından PC içine üflenen sıcak havayı kasanın dışına çıkaracak kanallar yaratmalısınız. Bu amaçla, öncelikle sıcak havanın diğer bileşenlere doğrudan çarpmayacağı bir kasa içi yerleşimi işinizi kolaylaştırır. Ardından da kasadaki havayı dışarı atacak bir fan veya “kanal” sistemi, sorunun çözümüne destek olur. Ama soğutma ve sıcak havayı dışarı yönlendirme meselesine önem vermezseniz, kasanızın içindeki değerli PC bileşenlerinin çok çabuk yıpranmasına hazır olur. Laptop veya Notebook için de, cihazın altına yerleştirilecek bir soğutucu taban edinmeniz faydalı olacaktır.

Çevre birimleri
Bilgisayarınızı dijital ihtiyaçlarınız için çalışa bir merkez üssü gibi düşünün. Ancak onun daha efektif çalışabilmesi içi çevre birimlerine de ihtiyacınız olacaktır. Oyunlar için kulaklık ve hoparlör, işiniz ve ödevleriniz için yazıcı, laptop’ı sağlıklı şekilde taşımak içi uygun bir çanta, bileğinizi yormayacak kaliteli bir Mouse… Tüm bu ihtiyaçlarınızı da bilgisayarınızı alırken temin etmenizi öneririz.

 

İlandır.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.